Başımız sağolsun, hepimize geçmiş olsun. Dualarımız kardeşlerimizle #Elazığ

Zeytinyağının Bilinmeyen Kullanım Alanları

Zeytinyağının Bilinmeyen Kullanım Alanları

Zeytinyağını sadece yemeklerde ve salatalarda mı kullanıyorsunuz? Cevabınız evet ise makalemizi okumaya devam edin, sizlere zeytinyağının bilinmeyen yeni kullanım alanlarını açıklayacağız. Evet zeytinyağı hiç şüphe yok ki salataların lezzetini katlayarak arttırıyor. Zeytinyağlı dolma Akdeniz mutfağının vazgeçilmez lezzeti olmaya devam ediyor. Hatta kadın güzellik kürlerinde, saç bakım kürlerinde de zeytinyağının önemi göz ardı edilemez.  Fakat zeytinyağının bir de mutfak ahşaplarınız koruyucu bir etkisi var. Mutfağınızda kullandığınızı ahşap malzemelerin hepsini zeytinyağı ile kaplayarak koruyun. Yağ tahta malzeme üzerinde 10 dakika kalsın sonra da yumuşak bir bezle yağın kalanını silin.

 

Yemekleri Hazırlamadan Önce

 

Bir yemek tarifini hazırlarken, son derece inatçı yapışkanlar olan bal hardal ve yer fıstığı gibi yiyeceklerin kaşığa yapışmasını engelleyebilirsiniz. Malzemeyi kullanmadan önce kaşıkları zeytinyağına daldırın. Bu önlem, yapışmayı durduracaktır.

 

Paslanmaz Çelik Eşyaları da korur

 

Zeytinyağını paslanmaz çelik mutfak ürünlerinizin su lekelerini ve çiziklerini önlemek için de kullanabilirsiniz. Parlatıcı paslanmaz çelik eşyalarınıza zeytinyağını sürerseniz kararma ve oksidasyonu da önlersiniz.

 

İncileri parlatır

 

İncileri parlatmak için yine zeytinyağını kullanın. Parmağınızdan çıkmayan yüzüklerin çıkarılması için yine zeytinyağını kullanın.  Tıraş bıçaklarınızı korumak için yine zeytinyağını kullanabilirsiniz. Usturanın keskin yüzeyini, zeytinyağına batırılmış pamukla temizleyin ve öyle bırakın. Tırnaklarınızın başlangıç noktasındaki bölgede hassas cildiniz sürekli tahriş oluyorsa, yatmadan önce bu bölgeleri zeytinyağı ile nemlendirin. Saç boyası gres yağı katran kalıcı mürekkebi ve yağlı boya gibi cildin üzerine yapışan sert lekeleri çıkarmak için, yumuşak ama etkili bir ovma ile birkaç damla zeytinyağı ve bir çay kaşığı şeker kürünü kullanın. Kapı menteşeleriniz ses çıkarmaya başladıysa onları makine yağı ile değil zeytinyağı ile yağlayın. Daha uzun ömürlüdür. Deri mobilyalarınızı temizlemek ve parlatmak için sadece zeytinyağını kullanın.

 

Sivrisinekleri Uzaklaştırır

 

Zeytinyağı sivrisineklerin üremesini engelleyen tek yağdır. Sivrisineklerin üşüştüğü alanlara fırça ile zeytinyağı sürün.  Karıncaların mutfakta ya da evin herhangi bir bölümünde yuvalanmasını da engeller. Evde kullandığınız pense ve makaslarınızı kaldırırken onları mutlaka zeytinyağı ile fırçalayın. Böylece paslanma olmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?