Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Yurt Dışında Çalışmak İçin En Cazip 10 Meslek

Yurt Dışında Çalışmak İçin En Cazip 10 Meslek

Gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde özellikle üniversite mezunlarıiş bulma konusunda büyük sorunlar yaşarlar. Birçok üniversite mezunu, kariyerlerini yurt dışında devam ettirme olanaklarını sürekli olarak takip eder. Ancak gelişmiş ülkelere gitmek her yıl gittikçe zorlaşmaktadır. Bu yüzden yurt dışı planları yapmadan önce, hangi gelişmiş ülkede hangi mesleğe daha çok talep olduğunun araştırılması çok önemlidir.

Bu yazıda hazırladığımız yurt dışında çalışmak için en cazip 10 meslek, yurt dışında çalışma planları yapanların aklındaki sorulara cevap niteliğindedir. İşte, yurt dışında çalışmak için en cazip 10 meslek ve ülkeleri:

Fizyoterapist: Fizyoterapistlik, son yıllarda yurt dışında birçok ülkede göçmenlerin en rahat iş buldukları alanlardan biridir. En çok fizyoterapist alan ülkeler ise; ABD ve Avustralya’dır. ABD’de, 2020’ye kadar fizyoterapistlere olan ihtiyacın yaklaşık %40 artması beklenmektedir.

Hemşire: Yurt dışındaki gelişmiş ülkelerin tamamında, çeşitli alanlarda hemşire açığı bulunmaktadır. Almanya, yaşlılara hizmet verecek hemşireler aramaktadır. Avustralya ve Avusturya ise, genellikle ameliyathanelerde ameliyatlara girecek hemşireler arıyor. Bu ülkelerin dışında, ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerin bazı eyaletlerinde de farklı alanlarda çalışacak hemşirelere ihtiyaç bulunmaktadır.

Makine Mühendisi: Bu alanda en çok göçmen kabul eden ülke İngiltere ’dir. İngiltere’de yeni mezun makine mühendisleri yıllık, 23.000 sterlin kazanmaktadırlar. Diğer en büyük makine mühendisi açığı ise Avusturya’dadır. Avusturya, 23 farklı alanda çalıştırmak üzere makine mühendisi arıyor. Bu alanlardan bazıları klima cihazları, otomotiv ve ısıtma teknolojileri gibi alanlardır.

Bilgisayar mühendisi: Bu alanda en çok iş sağlayan ülke İngiltere ’dir. İngiltere’de sistem mühendislerinin ortalama yıllık kazancı 42.000 sterlin civarındadır. Bu alanda Fransa, Avustralya, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde de farklı dallarda açık vardır.

Diş Hekimi: En çok diş hekimi ihtiyacı olan ülke %58 ile Hindistan’dır. Bu alanda İsveç, Norveç, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde de çok sayıda açık pozisyon bulunmaktadır.

Doktor: Bu dalda en çok ihtiyacı olan üç ülke: İngiltere, Almanya ve Yeni Zelanda ’dır. İngiltere’de 7 dalda doktor açığı vardır ve en çok, jinekoloji ile pediyatri doktoruna ihtiyaç duyulmaktadır. Almanya’da farklı dallarda 5000 doktora ihtiyaç vardır. Ülkenin en yüksek ücretli işi yıllık ortalama 64.000 euro ile doktorluktur. Yeni Zelanda ’da ise, 10 dalda sağlık uzmanına ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca pratisyen doktor alımı da yapılmaktadır.

Röntgen Uzmanı: Bu alanda en çok göçmen alan ülkeler sırasıyla İngiltere, Avustralya, Finlandiya, Yeni Zelanda, Norveç ve Singapur ’dur. İngiltere’de bir röntgen uzmanı 21.000 ile 44.000 sterlin arasında yıllık ücret almaktadır.

Şef Aşçılar: Bu alanda da en büyük alım İngiltere’dedir. Ancak sadece kıdemli şef aşçılar aranmaktadır. Yeni Zelanda, Kanada ve Belçika’da da şef aşçı aranmaktadır; ancak alınacak iş gücünün sayısına dair ayrıntı şuan için yoktur.

Elektrik Mühendisi: Dünya’da şuan 19 ülkede elektrik mühendisi açığı bulunmaktadır. Bu ülkelerden bazıları Avusturya, İngiltere, Singapur, Brezilya, Almanya, Danimarka, İrlanda, Hindistan, Yeni Zelanda gibi ülkelerdir. Avusturya elektrik mühendislerini enerji, otomotiv ve inşaat sektöründe istihdam etmek için aramaktadır. İngiltere ise, petrol, enerji ve doğal gaz sanayi için aramaktadır. Yeni mezun bir elektrik mühendisi İngiltere’de yıllık 23.000 sterlin maaş almaktadır.

İnşaat Mühendisi: Bu alanda en az 17 ülke göçmen alımı yapmaktadır. Bu ülkelerin yarısından fazlası jeo teknik uzmanı aramaktadır. Bu alanda en iyi maaşlar İngiltere’dedir. Yeni başlayan bir inşaat mühendisi 21.000 sterlin alırken, yönetici pozisyonunda bu maaş 70.000 sterline yaklaşmaktadır.

Yurt dışında çalışmak için en cazip 10 mesleği değerlendirdiğimiz bu yazıdaki ülkeler dışında, farklı meslek dallarında farklı ülkelerde de çalışma imkanlarının olduğu unutulmamalıdır.Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM