E.Coli Bakteri Tehlikesi

E.Coli Bakteri Tehlikesi

Tuvaletten Sonra Ellerini Yıkamayanlar E.Coli Bakterisinin Bağışıklığını Arttırıyor

 

Bütün kültürlerde tuvaletten çıktıktan sonra elleri iyice sabunlamak ve yıkamak var. Çocuklara daha küçükken bu alışkanlık öğretilir. Ama bazı insanlar, bu hijyene dikkat etmiyorlar. Çok tehlikeli olan E.Coli bakterisinin direnç kazanmasını bu yolla sağlıyorlar. Genelde çiğ et yüzünden insanlara bulaşan E.Coli bakterisinin, bir diğer bulaşma kanalı pis ellerle el sıkışma, temiz olmayan mutfak bezlerine dokunma oluyor. E.Coli bakterisinin evrimleşerek antibiyotiklere daha fazla dirençli olması, bilim insanlarını daha güçlü antibiyotikler yapmaya zorluyor. Fakat bu bakteri de tıpkı grip virüsü gibi, her yıl kendini güncelliyor ve ölümcül olan kan zehirlenmesine yol açıyor. Hatta E.Coli bakterisinin dünyada yakın geçmişte öldürdüğü insan sayısı 40.000 olarak belirtiliyor.

 

E.Coli Her Yıl Daha da Güçleniyor

 

Doğu Anglia Üniversitesinin araştırmacılarının ele aldığı bu konu derinleştikçe, daha korkunç bilgiler ortaya çıkıyor. Öyle ki, hijyene dikkat etmeyen insanlarla el sıkışmak bile hayatınıza mal olabilir. Bilim insanları, normalde çiğ et ile bulaşan ve kirli sularla bulaşan E.Coli bakterisinin, günümüzde tuvalet temizliğine ve kişisel hijyene dikkat etmeyen insanlar tarafından bulaştırıldığını da buldu. Bu bakterinin güncel hali, beta laktamaz antibiyotiğine karşı koyacak bir enzim geliştirmiş bulunuyor. Eskiden E.Coli bakterisini yok eden geniş spektrumlu Beta Laktamaz antibiyotik artık etki etmeyecek.

 

Bütün E.Coli Bakterileri Öldürücü mü?

 

Yapılan araştırmalara göre, E.Coli bakterileri insanların ve hayvanların bağırsaklarında zaten bulunan bir bakteridir ve bağışıklık sistemi güçlü olduğu sürece zarar veremez. Ancak insan eli ile başkalarına bulaştığında bu bakteri hayatta kalmak için daha sağlam bir forma bürünüyor. Bakteri suşlarının yüzde 10 kadarı öldürecek kadar tehlikelidir. Bu konudaki araştırmanın derinleştirilmesine sebep olan ise, geçen yıl E.Coli bakterisinden ölen iki turistin feci ölümü oldu. Bu insanlar, E.Coli bakterisinin kanı zehirlemesi sonucu ölmüşlerdi ve hiçbir ilaç işe yaramamıştı.

 

Mutfaklar da Mikrop Yuvası

 

Mutfaklarda et kestiğimiz tahtalar da çok tehlikeli olarak belirtiliyor. Mutfakta silme için kullandığımız bezlerde de aşırı oranda E.Coli bakterisi olduğu belirtiliyor.  Bu mikropla başa çıkmanın tek yolu;

  • Tuvaletten çıkarken mutlaka elleri iyice sabunlamak ve yıkamak
  • Başkalarının sabunu kullanmamak
  • Umumi tuvaletleri mümkünse kullanmamak
  • Mutfak eşyalarını sürekli temiz tutmak
  • El sıkışma konusunu yeniden gözden geçirmek
  • Çocuklara kişisel hijyeni aşılamak
  • Çiğ et yememek
  • Kirli su içmemek

Çünkü eğer E. Coli bakterisi bu şekilde gelişmeye devam ederse, hiçbir bilim insanının ürettiği antibiyotik işe yaramayacak ve E. Coli, geçmiş yüzyıllarda binlerce insanı öldüren Veba hastalığı gibi kitleleri imha eden biyolojik bir silah olarak davranacak. Belki bu kitle imhası bazı küresel karanlık güçlerin işine de gelebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?