Oto Ekspertiz Nedir, Neden Yapılmalıdır?

Oto Ekspertiz Nedir, Neden Yapılmalıdır?

Oto Ekspertiz Nedir, Neden Yapılmalıdır?

 

İkinci el araçlarda, bozulan değişen ya da masraf çıkaracak olan tüm mekanik ve elektronik bileşenlerin ortaya çıkarılması ve rapor halinde sunulması işlemine oto ekspertiz deniyor. Bu işi otomobil-araç ustaları bilgisayar ve programlar yardımı ile yapabiliyorlar. Araç geçmişte kaza yapmış mı? Araçta düzgün çalışmayan bir aksam var mı? Bozulmaya yüz tutan araba parçaları hakkında teknik bilgi alabilmenizi sağlayan bir işlemdir. Eğer 2. El bir araç satın alacaksanız, bu araç hakkında her şeyi öğrenmenin yolu,  Oto Ekspertiz işleminden geçirmektir. Böylece çok yüklü masraflara girmeden, araç hakkında teknik bilgileri gözden geçirerek, aracı satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

 

İkinci El Araba İlanları

 

İkinci el araba ilanlarında, mühendisten temiz, doktordan temiz, avukattan temiz diye başlayan ilanlar pek ilgi çeker. Fakat Oto Ekspertiz olayı ile artık araçların ne kadar güvenilir olduğunu, satıcının sözüne güvenerek değil, teknik rapora bakarak anlayabiliyorsunuz. Araç aldığınızda, dikkatli davranmazsanız çok ağır masraflarla bunalabilirsiniz. Dahası masraflarla düzelmeyen araçlar da var ve büyük maddi zarara uğratırlar.  İkinci el araba almadan önce, ilk şartınız Oto Ekspertiz muayenesi olmalıdır. Böylece ak ile kara net olarak ortaya çıkar. Aracın tepeden tırnağa muayenesi dakikalar içinde yapılır ve size teknik bir rapor sunulur. Detaylı raporda, aracın kaza kaydı olmasa bile, başka bir yerde yaptırılıp yaptırılmadığı rahatça ortaya çıkar. Üstelik ikinci el araç satışında akla hayale gelmeyecek hileler olabilir. Bunların hepsini ortaya çıkarmak için Oto Ekspertiz sadece bir tedbirdir. Aracın kilometresi değişmişse bunu Oto Ekspertiz raporu ile ortaya çıkaramazsınız ancak ustaların bilgi ve  tecrübeleri sayesinde bu karanlık noktayı da aydınlatabilirsiniz.

 

İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler

 

İkinci el araç satın alırken, bazı alıcılar ve satıcılar, kaporta motor ve şanzıman iyi ise diğerleri halledilir şeklinde yanlış bir düşünceye sahipler.  Bir 2. El araç 10 yılı devirmişse, incelenecek birçok donanımı var demektir. Araç almadan önce yapacağınız ilk iş, aracın pert- kaza kaydını araştırmak, ikinci iş Oto Ekspertiz incelemesini yaptırmak, üçüncü iş ise aynı model başka araçların fiyatlarını incelemek ve karşılaştırmaktır.  Bir araç uzmanı olmasanız bile bu kriterlere baktığınızda kandırılma ihtimaliniz yüzde 1 olur.

 

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılıyor

 

Aracınızı bir Oto Ekspertiz noktasına götürdüğünüzde, araca test cihazları bağlanır.  Birçok cihaz kendi işini yaparken siz oturup çayınızı kahvenizi içersiniz. Öncelikli olarak motor testi yaptırılır ve aşınma yıpranma durumu ortaya çıkarılır. Sonra kaportaya geçilerek boya-değişen parçalar ortaya çıkarılır.  Aktarma elemanlarının sürtünme kayıpları ortaya çıkarılır.  Tork ve şanzıman değerleri bilgisayar tarafından hesaplanır. Tekerleklerin durumu da incelenip rapor edilir. Grafiksel olarak motorun ürettiği güç ekranda net bir şekilde görülür. Elde edilen veriler, aracın katalog değerleri ile kıyas edilir ve kayıplar net bir şekilde ortaya çıkar. Aracın fren gücü, tekerleklerin dayanımı, fren kuvvetlerin 4 tekerlek için ölçümü ayrıntılı birkaç testle ortaya çıkarılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?