Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Nasıl Araba Kiralanır?

Nasıl Araba Kiralanır?

Araç sahibi olmayanların ihtiyaç duyduğu anda belli bir ödeme karşılığında araç kiralama hizmeti alması gerekebilir. Bu hizmetten faydalanmak için araç kiralama firmasına telefonla ulaşmanız yeterlidir. Telefon numaralarını web sitelerinden temin edebilirsiniz.

  

Kiralama genel şartları

 

 Araç kiralama hizmeti almak için 18 yaşından büyük olmanız, ehliyet sahibi olmanız ve genellikle uygulanan bir yöntem olduğu için kredi kartına sahip olmanız gerekir.

   

Kiralama ödeme tipleri  Araç

 

Kiralama kredi kartı, nakit veya havale yöntemiyle ödeme yapılabilir ancak havale veya nakit ödeme yapılsa bile kredi kartı bilgileri istenir? Kiralama şirketleri araba kiralandığında gelebilecek ceza riskini hesaplayıp kredi kartına bloke koymak için kart bilgileri isterler. Genellikle bu bloke tutarı gelebilecek en yüksek ceza bedeliyle eşit olur. Yani en yüksek ceza 5.000 TL ise bu bedel kadar kartınıza bloke koyuyor. Yaklaşık 21 gün sonra herhangi bir ceza gelmez ise blokeyi kaldırıyor. Kullanım esnasında araca gelecek kullanım cezaları çekim yapılmayıp, bloke koyulan kredi kartınızdan tahsil edilecektir.

 

Kiralama hizmeti alırken sigorta işlemleri

 

 Bunun dışında kiralama hizmetinin diğer önemli konusu da aracı kiralamadan önce muhakkak trafik sigortası ve kasko sigortasının olup olmadığının kontrolünü yapmanızdır. Trafik sigortası zorunlu bir poliçe olup yapılmadığı takdirde para cezası yanında aracın yeddi emine alınmasını da gerektirir. Bedelini ödeyip kiraladığınız araçla bu tür sorun yaşamamak için muhakkak trafik poliçesini isteyin ve kontrol edin.

 Diğer önemli husus da aracın kasko poliçesine sahip olmasıdır. Kiralama şirketlerinin kasko poliçesi bireysel kasko poliçesi ile aynı olmadığını bilin ve kiraladığınız aracın rent a car kasko olarak geçen poliçesi yoksa teslim almayın, sözleşmeyi imzalamayın. Herhangi bir kaza yaşamanız halinde araç kiralık olmasına rağmen rent a car kasko poliçesi düzenlenmediyse sigorta şirketi sorumluluk almaz.

Buradaki sorumluluktan kasıt aracın hasarının giderilmesi olarak algılanmamalı. Bir yayaya çarptınız ve öldü. Bu durumun hukuki, manevi, maddi ve vicdani sorumluluğu size ait olacak. Rent a car kasko işte burada devreye girecek ve en azından maddi ve manevi sorumluluğu üstlenecektir.

 

Araç nasıl bir şirketten kiralanmalı

 

 Kiralama hizmetini, aracın bakımlarını yaptıran, yasal zorunluluklarını yerine getiren, yaşanabilecek olumsuz durumlarda muhatap bulabileceğiniz, sorumluluk sahibi işletmelerden temin etmek olası yaşanacak problemlerde risk seviyemizi en aza indirgeyecektir. Bu yüzden bir kaç gün bineceğim ne olacak diye düşünmeyin, yaşanılacak olumsuz durumları da hesaba katın, kendinizi, vicdanınızı ve insanların hayatlarını riske atmayın.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM