Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
GSS Borcu Nedir? Nasıl Sorgulanır?

GSS Borcu Nedir? Nasıl Sorgulanır?

GSS sorgulamaları yapmak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu sorgulamalar genelde e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapan bireyler, Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim borcu sorgulama sayfasına giderek olan borcunu öğrenebilmektedir. Bunun beraberinde SGK online tahsilat sorgulaması ile de kişiler olan borcunu öğrenebilmektedir.

 

GSS Nedir?

 

Genel Sağlık Sigortası’nın kısaltılmış ismi olan “GSS” yürürlüğe 2012 senesinde girmiştir. Çalışan bireylerin Bağ-kur, emekli sandığı ya da SSK gibi sağlık güvenceleri bulunmaktadır. Bu güvencelerden herhangi birisine sahip olamayan bireylerin mağduriyet yaşamamaları adına da Genel Sağlık Sigortası devreye sokulmuştur. Böylece bireylerin bedava dağıttığı ya da düşük ücretli sağlık imkanlarından yararlanabilmesi sağlanmıştır. GSS sistemi, çalışmayan ve buna bağlı şekilde da genel sağlık sigortası olmayan bireyleri ve ailelerini içermektedir. Böylece ülkede yaşamakta olan tüm yurttaşlar sağlık güvencesi altına alınmış olunmaktadır.

 

GSS Borcu Nedir?

 

GSS borcu nedir sorusu pek çok insanın kafasını karıştırabilmektedir. Çalışmayan bireylerin, SGK tarafından herhangi bir gelir ya da almayan bireylerin, okumayanların 18, liseye gidenlerin 20, üniversiteye gidenlerin ise 25 yaşını doldurmuş gençlerin GSS primi yatırması gerekiyor. Bunun dışında kalanlar ise gelir testi yaptırmalıdır. Bu test ile her ay ödenmesi gerekli olan prim miktarı hesaplanmaktadır. Kişiler ödemesi mecburi olan bu primleri ödemediği taktirde borçlu gözükmektedir. 60 günden fazla prim borcu olan bireyler sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bunun için bu GSS primin ödenmesi mecburidur.

 

GSS Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler Genel Sağlık Sigortası primi yatırmak durumundadır. Ödemelerin devamlı olarak takip edilmemesinde kişiler sorunlar yaşayabilmektedir. Bunun için devlet bireylerin borcunun olup olmadığını rahatça öğrenebilmesi için web üzerinden bir sistem kurmuştur. E-devlet sisteminden GSS borç sorgulama TC kimlik no ile yapılabilmektedir. Bunun için ilk yapılması gerekli olan şey sisteme giriş yapmaktır. Sisteme giriş yapabilmek için e-devlet şifresi olması gerekiyor. Eğer elinizde e-devlet şifrelerisi yoksa, PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Bunun beraberinde SGK ile iletişime geçilerek de GSS ve prim borçları ile alakalı detaylı bilgi alınabilmektedir.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM