Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Evlilikte Olması Gerekenler

Evlilikte Olması Gerekenler

Aile olmak

 

Toplumun en temel birimi ailedir. Bir kadın ve bir erkeğin birbirleriyle hayatı paylaşmaya karar vermeleriyle evlilikleri başlar. Sosyal anlamda birçok yükümlülük edinip bir aile olma yolculuğuna çıkarlar. Toplumlara şekil veren en küçük birimler kurulurken bu sorumluluk hafife alınmamalıdır. Bir çekirdek aile yapısı ve davranışları oranında topluma fayda sağlamayı amaçlamalıdır. Aileye katılacak bireyler olan çocuklar bu sorumluluk prensibiyle hayata kazandırılmalıdır.

  

Evlilik ciddi bir ortaklıktır

 

Birbirlerine uygun olduklarına düşünen eşler evlenerek uzun sürecek ve sabır gerektiren bir yola çıkarlar. Fayda açısından bir şirket gibi düşünülebilir. Uygun koşullarda beraber kurdukları evin içine girip yaşamaya başladıklarında aslında karar aşamasındaki kadar basit olmadığını anlamaya başlarlar. Karşılıklı saygı ve sevginin en temel vazife olduğunu bilerek bu yola çıkmaları yolu daha da verimli hale getirecektir.

  Nasıl ki bir işe girildiğinde herkes görevini yapmakla yükümlü ise evlilikte de eşler birbirlerine karşı sorumludurlar. Birçok değişik koşulda sürdürülebilir evlilikler. İki tarafın da mutlu olduğu koşullar sağlandığı sürece her şey amaca uygun devam edecektir.

 

Evlilik ve mutluluk

 

  İşler yapılır, faturalar ödenir, yemek pişer, temizlik yapılır. Evlilikte eşler arasında çekişmelerin yaşandığı en basit hususlardır. Paylaşmak en önemli beceridir. Özellikle çalışan eşler arasında iş bölümü şarttır. Zaman geçip bu aileye yeni bir kişi eklenince roller biraz değişebilir. İlk yılda kadın, bebeğinin yanında olmak zorunda kalabilir. Anne çalışma zamanı gelince bebeğin bakımı üstlenecek bir aile yakını yoksa annenin evde oturma süresi değişebilir.

  Eşlerin ikisinin de bu dönemde sorumluluğu iki kat artacaktır. Bebeğin bakımı, yeni açılan masraf kapıları, annenin çalışma ortamı sağlanana kadar aileyi biraz zor duruma sokabilmektedir. Sinirler zaman zaman gerilir. Tahammül edilmesi sorunlar ortaya çıkabilir. İlk kırılma noktalarından biridir bu durum. Evliliğin sabır gerektiren zamanları başlamıştır. Yetersizlik hissi oluşur eşlerde. Kendilerine güvenlerini sorgulamaya başlarlar. Bu zamanlarda bilinmesi gereken bu durumun geçici olduğudur. Zaman, sabır, anlayış ve saygı ile birbirlerini destekleyen eşler kolayca bu durumu atlatabilirler.

  

Evlilikte dış etkenler

 

  Eşler kendi aralarında mükemmel bir uyuma sahip olsalar bile onların dışında gelişen bazı olaylar evliliğin seyrini değiştirebilmektedir. Yakın akrabalar, sağlık sorunları, işle ilgili değişiklikler, zamansız gelişen durumlar ve bunlar gibi birçok etken eşlerin sabır sınavına eklenebilir. Bu gibi ortamlar oluştuğunda eşlerin birbirlerine güvenmeleri öncelikli görevleridir. İletişim sorunu yaşamamak için birbirlerine karşı net bir tavır içinde olmaları gerekir.

  Güvenin, sabrın, saygının ve iletişimin tam anlamıyla sağlanması bir evliliği uzun yıllar huzurla sürdürür. Kendilerine ait özel alanları da sağlamışsa eşler topluma fayda sağlama yolunda emin adımlar atmışlardır.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM