Evde Sıhhi Tesisat Değişimi Yapacaklara Öneriler

Evde Sıhhi Tesisat Değişimi Yapacaklara Öneriler

Evinizin sıhhi tesisatının herhangi bir bölümünün arızalanması başa gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Bu durum büyük maddi hasara ve mobilyaların kaybına neden olabilir. Boru ve boru bağlantıları genellikle yıllanma, bakım eksikliği, sıcaklıktaki büyük dalgalanmalar, hatalı bileşenler- ekleme elemanları veya düşük kaliteli kurulumlar nedeniyle başarısız olur. Evinizin boru tesisatının çoğunun beton altına veya duvarların arkasına gizlenmiş olması masrafları ikiye katlar. Bu nedenle, tesisatınızın aç yıl daha dayanacağını bilmek ve arıza belirtilerini bilmek ve hızlıca tedbir almak, diğer arızaların tetiklenmesini önleyecektir. Sıhhi tesisat onarımı için bilmemiz gereken diğer bilgiler için makalemize devam edelim.

 

Boru Malzemesi

 

Evde ne tür boru malzemesi kurulduğunu belirlemek için evinizin tesisatını gözden geçirin. Her malzemenin farklı bir ömrü vardır ve farklı problemler ortaya çıkarır. Evinizi satın aldığınızda kullanılan malzemelere dikkat etmeniz gerekir. Ev tesisatının türü ve ömürleri şöyle sıralanıyor.

  • Bakır boru dayanımı: 50+ yıl
  • Pirinç boru dayanımı: 40 ila 45 yıl
  • Dökme demir boru dayanımı: 75 ila 100 yıl
  • Galvanizli Çelik dayanımı: 20 ila 50 yıl

PVC borular süresiz olarak kullanılabilir. Uzun ömür döngüleri etkileyici görünse de, tesisatınızı ev donanımlarına bağlayan boru bağlantı noktalarını, bağlantı parçalarını ve mekanik bileşenleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Eski veya hatalı armatürler sızıntılara neden olabilir.

 

Başarısız Tesisat Nasıl Anlaşılır?

 

Evinizin tesisat problemi olduğuna dair en belirgin işaret, bariz çatlaklar, korozyon veya borularda sızıntı olmasıdır. Diğer işaretler sıhhi tesisat ile ilgili sorunları da gösterecektir: ıslak süpürgelikler veya bulaşık makinesinin veya lavabonun arkasındaki alanın ıslanması,  çarpık döşeme ve pas rengindeki su sızıntısı yapan veya aşınan boruları arıza belirtisidir. Düşük su basıncı tıkanmalara yol açar. Borulara arasında hava kalmışsa koç vuruşu adı verilen olay gerçekleşir ki bu da borulardan yüksek sesler çıkarır. Sürünme alanlarının ve kapalı alanların nem veya küf alması de boru sızıntısının bir göstergesidir. Yavaş hareket eden drenajlar, boru hattında bir tıkanıklık olduğunu gösterir. Tıkanan borulardaki malzemenin yerinden sökülmesi, armatürlerin ve boru bağlantılarının değiştirilmesi ve hatta arızaya maruz kalan boruların değiştirilmesi bile tesisatçı gerektirmeyen basit işlerdir. Bunları kendiniz yapabilirsiniz. Problem şu ki sıva arkasındaki borularda tıkanma- yırtılma durumunda tesisatçıya ihtiyacınız olacak. Tadilat yaparken, yeni bir ev satın alırken mutlaka mutfak ve banyo su tesisatını gözden geçirmek gerekiyor. Açıkta kalan boruların değiştirilmesi ve açıkta kalan boruların boyanması önerimizdir. Eğer demir borular kullanıyorsanız mutlaka dış tarafını boyayın ki pas tutmasın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?