Düdüklü Tencere Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Düdüklü Tencere Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yemeklerin daha hızlı ve daha iyi pişmesini sağlayan düdüklü tencereler; ısı ve basınç yardımı ile pişirme işlemlerini daha kolay hale getiriyor. Mutfakların dostu olan düdüklü tencereler bir yandan mutfak hayatını daha pratik hale getirirken bir yandan da dikkatli kullanılmadığında pimi çekilmiş bir el bombası özelliğine sahiptir. Geçmişte manuel kullanılan düdüklü tencereler günümüzde teknolojik birer mutfak gereci haline gelmiştir. Bu nedenle düdüklü tencereleri kullanırken çok dikkatli olmalı, yemeklerinizin lezzetini artırmaya çalışırken kötü sonuçlar doğuracak hamlelerden de kaçınmalısınız. Peki düdüklü tencereleri doğru bir şekilde kullanmak için ne yağmalı, hangi konulara dikkat etmeliyiz ?

1 ) Düdüklü tencere kullanarak yemek pişirecekseniz düdüklü tencerenin düdüğünün açık olduğuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Düdük kısmı içeride oluşan fazla basıncın dışarı çıkış noktası olduğu için kapalı bırakıldığında içerideki hava sıkışacak ve bir süre sonra basınç sıkışmasına bağlı patlama meydana gelecektir. Düdüklü tencerelerin patlamasının sebebi düdüğün kapalı bırakılmış olmasıdır.

2 ) Düdüklü tencerenin düdüğü ötmeye başladığında içeriden dışarıya hava çıkışı olduğu anlamına gelir. Bu durumda yapılması gereken 1 – 2 dakika bu hava çıkışının devam etmesini sağlamalı, içerideki basınç düzeyi düştükten sonra tencerenin düdüğü kapatılmalıdır.

3 ) Eğer kullandığınız düdüklü tencere yeni nesil teknolojik bir düdüklü tencere ise yapmanız gereken zaman ayarlayıcısının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Zamanlayıcı ayarları bozuk olan düdüklü tencereler yemeklerinizin 1 saatten daha uzun sürelerde piştiğini size haber verirler. Bu süre yemeklerinizin tencere içinde kömür olmasına da neden olabilir. Bu nedenle zaman ayarlayıcı bölümlerini kısa süreli test ederek kullanmalısınız.

4 ) Düdüklü tencere ile yemek pişirme işlemi tamamlandığında ocaktan almalı ama hemen açmamalısınız. Düdüklü tencere içinde sıkışan sıcak buhar kapağı açtığınızda geniş bir alana yayılacaktır. Isınan havanın yükselmesi prensibine dayalı olan buhar anlık olarak geniş bir alana yayılarak ellerinizin ve yüzünüzün yanmasına neden olabilir. Bu nedenle biraz bekleyip tencerenin kapağını öyle açmanız size avantaj sağlayacaktır.

5 ) Düdüklü tencere içinde pişireceğiniz yemeklerin lezzetinin bozulmaması için pişirme işleminden önce tencere iç yüzeyini limon ile ovmalısınız. Metal yüzeylere sürülen limon dezenfektan olarak görev yapacaktır. Bu durum metal yüzeylerde oluşan bakterilerinde yemeğe geçmesini önleyecek ve sağlığınız ile birlikte yemeğin lezzetini de koruyacaktır.

6 ) Düdüklü tencerenin pişirildiği ocağın ateş çemberi çok geniş olmamalıdır. Düdüklü tencereler basınca dayanıklı malzemelerden yapılmış olsalar da ısıya dayanımı tabanın çok daha fazladır. Tencere içindeki yemeği basınç ve ısı artışına bağlı olarak pişireceğiniz için her yanından meydana gelecek ısı artışı yemeğin lezzetini de bozacaktır.

7 ) Düdüklü tencere de beyaz et veya kırmızı et pişiriyorsanız düdüğün ötmeye başladığı andan itibaren 3 dakika kadar düdüğü kapatmamalısınız. İçerideki basınç değişimi etin daha yumuşak ve daha lezzetli olmasını sağlayan an faktördür

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?