Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Devlet Bursları Nasıl Alınır?

Devlet Bursları Nasıl Alınır?

Başbakanlık Burs Müracaatları

 

Burs ve kredi başvurusu her yıl Eylül ayında yapılır. Okuyan öğrencilerin eğitim masraflarını karşılayabilmeleri için öğrenim ve başbakanlık bursu ödenir. Öğrenim kredisi geri ödemeleri okul bitikten sonra ödenir. Başbakanlık bursunda geri ödeme şartı yoktur. Başbakanlık bursu gelir düzeyi düşük kişilere verilir. Öğrenim kredisi herkese verilir. Burs başvurularını www.kyk.gov.tr adresinden yapılır.

 

Başbakanlık Bursu Alma Şartları

 

Başbakanlık bursu gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarına verilir. Burs her ay öğrenci hesabına düzenli olarak yatırılır. Bu bursu alan öğrenciler derslerinden başarısız olursa aldıkları burs kesilir. Burs her ayın 7sinde öğrencilerin banka hesabına yatırılır.

 

Öğrenim Kredisi Alma Şartları

 

Öğrenim kredisi eğitim gören öğrencilerin okul masraflarını karşılamak için devlet tarafından öğrencilere verilen bir nevi borç paradır. Kişi almış olduğu bu krediyi okul bittikten 2 yıl sonra geri ödemeye başlar. Ödemeler 3 er aylık taksitlerle uzun vadede tahsil edilir.  Öğrenim kredisini alabilmek için Kyk resmi internet sitesine başvuru yapmanız gerekir. Krediyi almadan önce kişiye senet imzalatılır. Bu imza ileride paranın geri tahsil edilebilmesi için alınır. Öğrenim kredisi yaz tatilinde de ödenir. Öğrenim kredisi ve başbakanlık burslarının size çıkması halinde kyk kurumu sizden bir takım evraklar isteyebilir. Bu evrakları teslim edip imzaları attıktan sonra burs tarafınıza her ay düzenli olarak yatırılır. Başbakanlık bursu için geri ödeme yapılmaz. Öğrenim kredisi ise size uzun vadede ödemeniz için verilmiş bir borçtur.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM