Dekorasyonda Feng Shui Konsepti

Dekorasyonda Feng Shui Konsepti

Dekorasyonda Feng Shui Konsepti

 

Dekorasyonda Feng Shui konsepti milattan önce 3.000 yıllarına kadar geçmişe uzanmaktadır. Feng rüzgar demektir shui Çince’de su demektir. Bu konseptte rüzgar ile su sağlıkla ilişkilendiriliyor ve iyi şans getireceğine, kötü Şans ve kötü Enerjileri def edeceğine 3.000 yıldır inanılıyor. Bazı kaynaklara göre bu konseptin 6.000 yıl öncesine kadar dayandığı ifade ediliyor astroloji felsefe astronomi fizik gibi çeşitli bilim dallarının öğelerini içeriyor, bazı düşünce ekollerine göre ise dekorasyon alanında eşyaları yerleştirme sanatı olarak düşünülüyor. Bu bakımdan birçok modern mimarlar için yol gösterici bir konsept olduğunu söyleyebiliriz. Burada nesnelerin Enerjileri etkileri dikkate alınarak pozitif enerjilerin yoğunlaştırılması ve negatif enerjiden uzaklaştırılması amaç ediniyor. Örneğin yatak odasında kırmızı renk cinsel dürtüleri daha da tetiklediği için öneriliyor, mesela bankalarda yeşil rengin rahatlatıcı tonları müşterilere sıkılmadan bekleme kolaylığı sağlıyor. Hiçbir bankada müşterilerin bekleme noktalarında kırmızı renk hakim değil ve bu tesadüf değil. Çünkü kırmızı renk kışkırtıcı bir renktir, taoist düşünceye göre toprak canlı olduğu için toprak renkleri daha fazla enerji barındırıyor. Sanatsal anlamda düşünüldüğünde ev ofis ve bahçeler Feng Shui  Konsepti  ile donatıldığında çok daha çekici estetik rahatlatıcı yaşam alanları oluşturulabiliyor. Burada temel felsefe enerjiyi dengelemektir. Ying ve Yang  zıtlıkların bir arada dengede bulunmasını ifade eden bir sembol olarak karşımıza çıkıyor, genellikle Taocu felsefe sisteminde denge çok önemlidir.

 

Feng Shui 5 Temel Elementi Baz Alır

 

Feng Shui geleneğinde doğadaki her şeyin 5 temel elementte meydana geldiği ve bu elementlerin toprak ateş odun metal ve su olduğu ve bunların belirli bir alana uyum sağlamanıza yardımcı olabilecek renklerle temsil edilebileceği düşüncesi yatmaktadır. Feng Shui enerji haritasına baktığımızda sekizgen bir ızgara görürsünüz milattan öncesine dayanan kahinler bu tip sembolleri sık kullanırlardı. Feng Shui Konsepti insanlara zenginlik sağlık ve aşk getirmek üzere dünyadaki bütün nesnelerin belirli bir düzen içerisinde yerleştirilmesi ve bunların dengelediği enerji ile ilgilidir. Örneğin mobilyaların odadaki yerleşimi rastgele değil,  maksimum pozitif enerji verecek şekilde konumlandırılması önemlidir. Dağınık eşyaların iç bunaltıcı enerjileri yerine, her şeyin yerli yerinde olması düzgün olarak yerleştirilmesi iç ferahlatıcı etki gösterir.

 

Ev Dekorasyonunda Feng Shui

 

Feng shui  sevgi dolu, destekleyici pozitif enerji verici,  eğlenceli ve mutlu bir ev ortamı yaratmak amacıyla evinizi dekore etmede kullanılabilir. Feng shui’de kullanılan dekorasyon ipuçları geleneksel dekorasyondan tamamen farklıdır, ancak feng shui stilini kullanırsanız, zevkle donatılmış sanatla iç içe ve huzurlu mekanlar tasarlayabilirsiniz. Feng shui dekorasyonu, eve canlılık ve neşe getirir. Bir ev dekorasyonu ya da ofis dekorasyonu aktif, canlı bir motivasyon enerjisine  ihtiyaç duyarken,  yatak odası yumuşak ve cinsel dürtüleri uyandırıcı enerjiye ihtiyaç duyacaktır.  Evinizdeki tüm eski dekoratif yerleşimleri ortadan kaldırmanız, enerji temizliği olarak adlandırılır.  Dağınık bir evi dekore etmek feng shui açısından hiçbir anlam ifade etmiyor. Yıkanmamış bir yüze pahalı makyaj uygulamak gibi bir saçmalık olacağı açıktır bu yüzden her şeye sıfırdan başlanmalıdır. Felsefenin gerektirdiği şekilde yaşam alanınıza kaliteli bir hava sirkülasyonu ve ışık getirmeniz gerekiyor. Bu iki temel unsur çok önemlidir. Her evin bir enerji haritası çıkarılabilir.  Buna göre kuzey, güney doğu ve batı taraflarında hangi odaların ve eşyaların olacağı belirlenir. Evin girişi geniş ve taze hava alacak şekilde olmalı. Bu birinci kuraldır. Oturma odası tasarlanırken ateş toprak metal su ve odun elementlerinin renkleri kullanılmalıdır.  Bu oda hareketli ve canlı olduğundan kırmızı ve tonlarını kullanabilirsiniz. Yine ateşi temsil eden kırmızı turuncu mor mavi renkleri kullanabilirsiniz. Yatak odası cinsel dürtüyü arttıracak şekilde olmalı, sadelik ve kırmızı tonlar işinizi görecektir. Tüm elektronik cihazlarınızı yatak odasından uzak tutmanız gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?