Cam Filmi Nasıl Sökülür?

Cam Filmi Nasıl Sökülür?

Aracında cam filmi bulunan kişiler, ülkemizde yeni çıkmış olan yasa ile beraber cezası olması nedeni ile cam filmlerini söktürmektedirler. Ancak bu cam filmleri en kolay bir şekilde nasıl sökülür?

Cam filmi cezası ne kadar? gibi sorular da insanları merak içinde bırakmaktadır. Herhangi bir yere para vermeden araç cam filmlerini kendi sökmek isteyenler internet üzerinden arayışa girmesinden ötürü bu yazımızda sizi bilgilendireceğiz. Cezası dışında TÜVTÜRK tarafından da araçlarda cam filmi bulunduran kişilerin araçları muayenelerde ”ağır kusurlu” olarak yer alabileceğini de belirtti.

 

Cam Filmi Cezası Ne Kadar?

 

 Yakın bir zaman dilimi içerisinde yürürlüğe girmiş olan cam filmi taktırma ve araçta cam filmi bulundurmanın cezası 427 TL olarak yer almaktadır. Bunun dışında aracın ön camında hiçbir şekilde cam filminin takılmasına izin verilmeyerek takılması halinde ceza sürecinde de itiraz hakkına izin verilmemekte.

Cam filmi söktürmek isteyen kişiler ise, herhangi bir yere gittiğinde ortalama olarak 150 TL gibi bir fiyat karşılığında söktürebiliyor. Polis ekiplerinin sürekli olarak kontrol etmekte oldukları cam filmleri cezası da belli miktarlarda değişiklik gösterebiliyor. Ülkemiz içerisinde yaklaşık olarak 5 milyon arabada da cam filmi bulunduğunu söyleyebiliriz.

 Bu uygulama arabanın kendinden sanayi çıkışlı bir şekilde cam filmi bulundurulması halinde herhangi bir cezai işlem uygulanmıyor. Birçok kişi ise bu durumdan faydalanarak evlerinin önünde araç cam filmi sökmek için çeşitli ticaretler uygulamakta.

 

Cam Filmi Doğru Bir Şekilde Nasıl Sökülür?

 

 İlk olarak cam filmi, kenar kısımlarından yardım alınarak ve tırnaklar kullanılarak sökülmelidir. Bu işlem ile sonuç alınmadığı takdirde falçata yardımı ile kaldırılmaya çalışılmalıdır. Eğer cam filmi, araca çok kuvvetli bir şekilde yapışmadıysa, kaldırılmış olan kısımdan yavaş ve dikkatli bir şekilde çekilip sökülebilir.

Eğer filmin camdan sökülmesinde sorun yaşanıyorsa, bu sefer camda yer alan film ısıtılarak sökülmelidir. Isıtma işlemi için herhangi bir fön makinesi kullanılabilir. Fön makinesine ile ısıtılmış olan film, rahat bir şekilde camdan çıkabilecektir.

 Bunun dışında arka cam filmlerinin sökülme esnasında, rezistansa zarar vermemesi için oldukça dikkat edilmelidir. Zararı önlemek için arka camın silinmesinin ardından, arka cam koyu renkten oluşan bir çöp torbası ile tek kat camı kaplayacak bir şekilde kaplanmalı ve içeri kısımdan da camın altına tek kat bir poşetin serilmesi gerekmektedir. İlk olarak sprey yardımı ile cam üzerinde yer alan filme, 3’de 1 oranında amonyak bulunan su sıkılmalıdır. Ardından altına serilmiş olan poşet cama yapıştırılarak 3 saat kadar beklenmelidir. İyice ısınmış ve yumuşamakta olan film, rezistansa herhangi bir zarar vermeden sökülebilir ve sorun oluşmaz.

 İnatçı olan cam filmlerinin sökülmesi için kullanılan diğer bir yol ise buhar makinesidir. Film yer alan kenarların kaldırılması ve camların arasına sıcak buhar verilmesi ile film sökülür.

 Filmin sökülmesinin ardından camlar sabunlu su ile temizlenmeli, kalan yapışkanlar sert bir cisim ile kazınmalıdır. Kazırken camların zarar görmemesi açısından dikkat etmenizi öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?