Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Playstation 5 Dokunsal Teknoloji

Playstation 5 Dokunsal Teknoloji

Sony Playstation serilerinde hız kazandı ve Playstation 4 sonrası Playstation 4 pro modelini piyasaya sürdü. Ancak bu gün yapılan bir açıklama ile Sony firması,  Playstation 5 adını verdiği,  üçüncü jenerasyon Rizen işlemciye sahip, dokunsal teknolojiyi barındıracak yepyeni bir konsept ile karşımızda olacak. Bu ne anlama geliyor? Artık takırtılı gürültülü oyun aksesuarları yerine, dokunmatik platform kullanılacak demektir. Bu yeni kontrol cihazı büyük merakla bekleniyor. Sony’nin sürprizi bununla bitmiyor, yeni teknoloji ile gerçeğe biraz daha yakın bir oyun hissi/keyfi vadediyor. Öyle ki maçlarda ıslak çimlere bastığınızda çimlerden çıkan o ince sesi duyacaksınız, ya da araba yarışlarında hata yaparsanız ve aracınız duvara çarparsa, bunu biraz daha derinden hissedeceksiniz. Yani sanal gerçeklik biraz daha arttırılacak.

Dokunmatik tuşlarla, daha hassas bir kontrol yeteneği de geliyor. Sabit hızda ilerlemek yerine, gerçekteki gibi, aracınızı dik bir yamaca sürdüğünüzde, tuş direncini programlayabiliyorsunuz. Araca gaz verme hissi, gerçeklik kazanıyor. Yeni makinede, USB C tipi şarj konnektörü de var. Batarya daha da büyütülecek.

Yeni jenerasyon Ryzen işlemci neler getirecek? Bu işlemcinin, 3D oyunlarda karma karışık etkileşimleri daha iyi ve daha gerçekçi simüle etme görevi var. Testlerde oldukça başarı elde edildi.  Ayrıca ses iyileştirmeleri de bu yeni Playstation 5 makinesinde yerini aldı.  Ek olarak yeni disk teknolojisi olan SSD disklerin, mekanik aksamının olmamasına dayalı olan hızlı veri transferi ve büyük oranda çözülmüş olan ısınma problemlerinden uzak bir disk teknolojisi de Playstation 5 sisteminde kullanılacak.  Her şey daha gerçekçi bir oyun deneyimini yaşamak için Sony bilgeliğinde oluşturuldu.  Bu pahalı teknoloji bizlere kaça mal olacak? Elbette Sony daima önceliği kaliteye veren bir firmadır ve tüm ürünlerinde bu felsefeyi görebilirsiniz.

 

Playstation 5 Fiyatı

 

Bu kadar yüksek bir teknolojinin maliyeti ülkemizde 3.500 TL ile 4.000 TL arasında olacak.  Çünkü 3. Jenerasyon 8 çekirdekli özel bir işlemci kullanılıyor ve  sistem SSD disklerle destekleniyor.

 

Playstation 5 Ne Zaman Satışa Çıkacak?

 

Bu teknolojinin 2020 başlarında satışa çıkması planlanıyor. Test aşamaları çoktan bitti ancak Playstation 4 Pro daha 2016 yılında satışa sunulmuştu zaten.  O yüzden oyun severlerin çok fazla acelesi yok.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM