Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1413
  %0,45
 • EURO
  6,6822
  %0,67
 • ALTIN
  326,00
  %-0,06
 • BIST
  7,9860
  %1,02
Keçiboynuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu kalorisi az ve kafein içermeyen bir şifalı bitkimizdir. Birçok yönden insan vücuduna katkı sağlayan keçiboynuzu mutlaka tüketilmesi gerekir.  Birçok faydası ile bize hizmet veren keçiboynuzu ishalin etkilerini yok eder. İçerdiği yüksek tanelerle bağırsak sisteminde meydana gelen mukoza zarları üzerindeki büzücü etkiyi yok eder. Vücudun kolesterol dengesini ayarlayan keçiboynuzu içerdiği antioksidanlarla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. A, B, B2, B3 ve D vitaminleriyle kalsiyum, sodyum, potasyum ve fosfor yönünden zengindir. Çocukların zeka gelişimine büyük katkı sağlar.

 

Kilo vermenizi kolaylaştırır.

 

Sağlıklı kilo vermenize yardımcı olan keçiboynuzu çözünmez lifleri ile uzun süre tok kalmayı sağlar. Lif içeriği ile kan şekerini düzene sokar.  Gluten içermeyen keçiboynuzunu özellikle çölyak hastalarına tavsiye edilir.

 

Soğuk algınlığına iyi gelir.

 

Keçiboynuzu E vitamini, antioksidanlar ve filokütin açısından zengin bir bitkidir. Bu özelliği ile soğuk algınlığına ve gribe iyi gelir.  Keçiboynuzu içerisindeki gallik asit antiseptik, antialerjik maddeler antibakteriyel özelliğe sahiptir. Keçiboynuzu ses tellerinin iyileşmesini sağlar.

 

Şeker ihtiyacınızı keçiboynuzu ile giderin.

 

Keçiboynuzu çikolata gibi kafein ve teobromin gibi ürünler içermez. Bu yüzden çikolata ihtiyacınızı keçiboynuzu yiyerek giderebilirsiniz. Kafein yüksek tansiyona neden olurken keçiboynuzu yüksek tansiyonu düşürür. Aşırı kafein böbrek üstü bezleri üzerinde olumsuz etki yapar. Kan basıncına eğilimli insanların kafein içeren besinlerden uzak durması gerekir. Keçiboynuzu içeriğindeki yüksek miktar fosfor sayesinde vücudun direncini arttırır.  Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM