Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
Yılda Kaç Kez Grip Olmak Normaldir?

Yılda Kaç Kez Grip Olmak Normaldir?

Hava sıcaklıkları azaldıkça insanların bir çoğu grip belirtileri göstererek şikayetlerde bulunuyor.

 

Peki, bir yıl içerisinde kaç kez gribe yakalanmak tıbben normal?

 

Her kış başlangıcında öksürük ve hapşırık sesleri duymaya başladığımızda, hepimiz ellerimizi dezenfektanla yıkamaya, vitamin almaya ve gripten korunmak için rahatsız olan insanlardan uzaklaşmaya başlarız. Çok yakından tanıdığımız bir düşman olan grip virüsü her yıl milyonlarcamızı ele geçirir ve bize titreme, öksürük, vücut ağrıları gibi etkiler hediye eder.

Büyük bir çoğunluğumuzu bu enfeksiyona karşı teselli eden tek şey, en azından mevsimin geri kalanı için endişelenmek zorunda kalmayacağımız değil mi? Aslında, hayır. Nadir de olsa, bir mevsimde iki veya daha fazla gribe yakalanmak tamamen mümkün. Ve ne yazık ki, içinde bulunduğumuz bu yıl çift grip mevsimi olarak karşımıza çıktığından grip olmak aslında yer yer normalden daha muhtemel olabilir.

Birden fazla grip türü olduğundan bir yıl içerisinde gribe iki kez yakalanmak her zaman mümkündür. Aslında bu durumu aynı anda iki grip virüsüyle hastalanmak diye de tanımlayabiliriz. Nedeni ise bir grip türü, neredeyse her zaman tipik olarak herhangi bir grip mevsimine hakim olurken diğeri ise arka planda varlığını sürdüren daha küçük hastalık kümelerine yol açıyor. Grip her yıl tüm ülkelerden çok fazla sayıda insanı etkiler. Yapılan araştırmalara göre ABD nüfusunun sadece %20’si hasta oluyor.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalık araştırmacısı olan William Schaffner’ın açıklamasına göre; “Her iki virüse de duyarlı olabileceğiniz bir noktada maruz kalmanız ve de iki kez hastalanmanız için gerçekten kötü bir şansınız olmalı” diyor.

 

Grip aşısının gerçekten de koruyuculuğu var mı?

 

Bu sorunun cevabı, evet. Her yıl grip aşılarının, influenza uzmanlarının baskın olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğü dört türü hedef alacak şekilde üretildiğini söyleyebiliriz. Kimse sezonun sonuna kadar aşının tam koruyuculuk sağladığını savunamaz fakat aşı olan insanlarda grip etkilerinin gözle görülür şekilde azaldığı da bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Epidemiyolog Ruth Lynfield, zaten rahatsız olan ve aynı zamanda ciddi semptomlara sahip insanlar için antivirallerin de yardımcı olabileceğini aktarıyor. Bu duruma gelen herkesin başkalarına enfeksiyon bulaştırmamak adına öncelikle doktorlarını aramasının doğru olacağını da ekliyor. Umarız hepimiz bu yılı en az hasarla atlatırız.Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. grip olmamak daha iyi eskiden çinde doktorlara, insanlar hastalanmasın diye para ödenirdi hastalanan varsa o ay maaş verilmezdi. Şimdi kimse hasta olmazsa doktorlar hasta olur:) Hasta olmak insanı yıpratır hasta olmamak daha iyi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM