Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Yetişkinlerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Yetişkinlerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Yetişkinlerde beslenme ihtiyaçları yaşa cinsiyete günlük fiziksel aktivite vücut boyutuna bağlı olarak değişmektedir. Fakat yetişkinlerin aldıkları besinlerin çoğu günlük olarak karbonhidratlardan alınır, kalorilerin altıda biri ise proteinlerden geliyor, üçte biri ise yağlardan oluşuyor. Bu ölçüler Sağlıklı beslenmek için gereken ölçülerdir. Bazı diyet programları karbonhidratları düşürerek proteinleri de artırarak vücudun birikmiş olan yağları yakmasını sağlıyorlar. Ama bu diyet programları da uzun dönemlerde uygulanamaz. Çünkü insanlar son derece lezzetli ve keyif verici olan Karbonhidratları tüketmediklerinde kendilerini mutsuz ve huzursuz hissediyorlar. Bu nedenle Karbonhidratlar yoksa bu tür diyetler uzun süreli kullanılamamaktadır. Karbonhidratların vücudumuzda ilk harcanan bileşenler olması bir enerji düzeylerinin çok yüksek olması hemen doyurması ve glisemik endekslerinin yüksek olması nedeniyle ve tabi ucuz olmaları nedeniyle dünya genelinde en çok rağbet gören besin grubudur. Fakat ne yazık ki ağırlıklı olarak karbonhidratlarla beslenen insanların ileri yaşlarda kardiyovasküler hastalıkları ortaya çıkmaktadır

 

Bazı Karbonhidratlar

 

 Çok sık sık tüketilen karbonhidratlara örnek verecek olursak beyaz ekmek makarna pirinç patates bakliyat ürünleri irmik ve nişastalı yiyecekler ve tabii meyve ve sebzeler karbonhidratları oluşturmaktadır. Balık yumurta kırmızı et beyaz et gibi kaynaklar da Protein grubunu oluşturmaktadır. Aynı şekilde sebze ve meyveler dışında tüketilen margarin tereyağı ve bütün doymamış yağlar hamur işleri şekerlemeler gazlı içecekler hep karbonhidrat sınıfındadır. Nişastalı yiyecekler insanları doğal olarak şişmanlatırlar fazla enerji alındığında bunun harcanması gerekir. Eğer harcanamazsa yağ olarak depolanırlar.

 

Uzmanların Tavsiyesi

 

Uzmanların yetişkinler için tavsiye ettiği günlük besinler; 250 gram karbonhidrat 70 gram yağ 60 gram protein 30 gram lifli besinler olarak şekilleniyor. Yine bütün uzmanların ortak paydada buluştuğu temel nokta ; tatlı ürünlerinden uzak durulması gerektiğidir! Tatlılar insana keyif verir ama sağlık açısından son derece zararlıdır. Uzmanlar daha fazla meyve sebze tüketiminin önerirken beyaz ekmek tüketimini çok azaltmamızı öneriyorlar aynı şekilde yağ tüketimini azaltmaya öneriyorlar. Yağlarımızı bitkisel yağlardan elde etmemizi tavsiye ediyorlar. Kalsiyum alımını artırmak için yoğurt peynir gibi kaynaklara yönelmemizi tavsiye ediyorlar ve lif barındıran sebze ve meyveleri çokça tüketmemiz gerektiğini belirtiyorlar.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM