Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Şeker Hastalarına iyi gelen Antienflamatuar Gıdalar

Şeker Hastalarına iyi gelen Antienflamatuar Gıdalar

Diyabet hastalarına hem de sağlıklı kişilere iyi gelen ve onların kan şekerini kontrol altına alan, iltihabı azaltıcı en önemli en iyi antienflamatuar gıdaları açıklamak için bu makaleyi kaleme aldık. Bu besinler çok önemli besinlerdir ve mutlaka her insanın bu besinleri sık sık tüketmesi önerilmektedir. Bu besinlerin başında kuruyemişler geliyor.

 

Fındık Şeker Hastalarının Dostu

 

Bilindiği gibi fındık en iyi antienflamatuar besin olup sağlıklı yağları içeren ve Kalp sağlığı açısından çok iyi olan bir besin türüdür. Açlık kan şekeri seviyelerni iyileştirir A1C seviyelerini düzeltir lif içeriği yüksek protein içeriği yüksek bir besin maddesidir. Kandaki glikozu arttırmadan enerji sağlayan önemli bir besindir. Dolayısıyla iki günde, bir avuç fındık tüketmenizi öneriyoruz. Fındık dışında ceviz de Antep fıstığı ve badem de aynı etkiyi yaratır.

 

İkinci en iyi antienflamatuar Brokoli

 

Brokoli kükürt içeriği yüksek C vitamini ve A vitamini içeriği yüksek antioksidanlar barındıran lif içeren bir besin maddesidir. Bu besin maddesine eşdeğer olarak turpgiller, brüksel lahanası ve karnabahar mutlaka haftada 2 kez tüketilmelidir.

 

Sarımsak

 

Doğanın mucizevi besin maddelerinden birisi de sarımsaktır. 33 Şeker hastası üzerinde yapılan bir çalışmaya göre bu hastalara her öğünde sarımsak yedirilmesi sonucunda düzenli olarak ölçülen kan glikoz seviyelerinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Buna göre Şeker hastaları her öğünde sarımsak tüketebilirler sarımsağın antienflamatuar özelliklerinin yanısıra antiviral ve antibakteriyel özellikleri vardır. Sarımsak içeriğindeki kükürt bileşiği ve alisilin maddesi çok önemli bir bileşiktir

 

Bir diğeri mucizevi besin maddesi nohut

 

İster haşlamasını yapın ister çerez olarak tüketin nohutun önemli bir antienflamatuar özelliği vardır. Glikoz seviyelerini düşürme etkisi bulunmaktadır, yüksek lif içeriği sayesinde metabolizmayı düzenlemektedir. Açlık kan şekeri seviyelerini de düşürmektedir, bu bilgiler bilimsel araştırmaların sonuçlarıdır

 

Kabak En İyi Anti Enflamatuar Besin Maddesi

 

Herkes kabağı sevmeyebilir ama iltihabı hafifletici antioksidanlarla dolu olduğunu söylememiz gerekiyor. Bilindiği gibi karbonhidratlar çeşitli özelliklere sahiptirler bu özelliklerin bazıları yararlı bazıları zararlı olabilir. Ama kabağın düşük glisemik seviyeye sahip olması Kan şekerinin düşürmesi açısından önemli bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yoğurt

 

Faydaları tartışılmayan birçok yararlı bakteri ve probiyotikler içeren yoğurdun düzenli olarak alınması ile Tip 2 diyabet geliştirmek üzere olan gizli şeker hastalarının bu hastalığa yakalanma riski azalmaktadır. İnsülin direncini arttırmaya katkıda bulunan enflamatuar bileşikleri azaltıcı özelliği vardır. Yoğurt sevmeyenler meyve ile çeşitli kokteyller hazırlayarak bu yoğurdu beslenme programlarını alabilirler.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM