Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0711
  %0,07
 • EURO
  6,5590
  %0,13
 • ALTIN
  312,52
  %-0,07
 • BIST
  7,8966
  %0,11
Nedir Bu Corona Virüsü?

Nedir Bu Corona Virüsü?

Corona virüsler, çoğu insanın aniden karşılaştığı virüslerdir. İnsan corona virüsleri genelde hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak tanımlanan üç tane alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsü adı verilen dördüncü yeni bir grup vardır; SARS-CoV. İnsan corona virüsleri öncelikle 1960’ların ortasında tespit edilmiştir. 2020’ye kadar yalnızca Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’de görülen virüs 3 kişinin ölümüne neden olmuştu.

 

Corona virüsü solum yollarını hedef alıyor

 

Coronavirüsler (CoV), hafif düzeyli soğuk algınlığından, şiddetli solunum sıkıntısına kadar farklı tablolara sebep olan büyük bir virüs ailesidir. Orta Doğu solunum sendromu (MERS), 2012 senesinde Suudi Arabistan’da ilk defa tanımlanan yeni bir korona virüsün (Orta Doğu solunum sendromu koronavirüs veya MERS CoV) neden olduğu viral bir solunum hastalığıdır.

 

Nasıl bulaşır?

 

Corona virüsler pek çok canlıda ortaya çıkabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek, maymun ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Diğer mevsimlere kıyasla kış ayında daha çok ortaya çıkan bu virüs; genellikle solunum yolları, karaciğer, mide ve sinir sistemini kolayca etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas neticesinde bulaşabilir.

 

Özellikle hayvanlardan geçebiliyor

 

Virüsün insanlara hayvanlardan( develer, yarasalar) bulaştığı düşünülmektedir. Özellikle deve eti ve sütüyle bulaşma ihtimali daha yüksektir. Hasta insanlardan diğerlerine enfekte kişi ile aynı ortamda yaşamak veya bakımını yapmak gibi yakın temasla bulaşır. Mikroplarla kirlenmiş yüzey ve eşyalarla temas etmiş ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmakla; hapşırma, öksürme ve konuşma sırasında havaya atılan damlacıkların solunum yoluyla alınmasıyla virüs insanlara geçer.

 

Belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl konulur?

 

Üst solunum yolu hastalıkları belirtileri olan burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş olabilir. Bu virüsler ara sıra zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu hastalık, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği veya yaşlı olan kişilerde daha çok görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genelde çok sık kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) gibi testler kullanılabilir.

 

Ateş, ishal ve kusma var ise dikkat!

 

MERS-CoV’a maruziyetten hastalığın başlamasına kadar olan yaklaşık süre 2-14 gündür. MERS-CoV enfeksiyonu teyit edilmiş pek çok insanda ateş, öksürük, nefes darlığı semptomlarıyla, ciddi akut solunum hastalığı ortaya çıkar. Bazı hastalarda ishal, bulantı, kusma biçiminde sindirim sistemi bulguları da tabloya eşlik eder. Birçok hastada zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklar gelişir ve bu hastaların yaklaşık olarak % 30’u ölür. Ölenlerin çoğunda altta yatan başka rahatsızlıklar (şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi) vardır. Bazı enfekte insanlarda, semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir veya hiç belirti yoktur ve bunlar genelde iyileşirler.

 

Özetle Hastalığın Belirtileri;

 

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • İshal
 • Bulantı – Kusma

 

Nasıl tedavi edilir?

 

Corona virüs hastalığı olan çoğu kişide hastalık hafif olduğundan dolayı ilaç tedavisine gerek kalmadan iyileşir. Ancak, bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için ağrı kesici-ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği ve istirahat önerilir. Başka hastalığı bulunan veya durumu ağır olan hastaların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir.

 

Corona virüsünden korunmak için kesinlikle bu önlemleri alın

 

Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız.

Şu an MERS-CoV enfeksiyonuna karşı aşı yoktur.Coronovirüs dahil tüm solunum yolu hastalıklarından korunabilmek için aşağıda belirtilen tedbirlerin düzenli şekilde uygulanması önerilmektedir:

 

 • Ellerinizi sık sık ve en az 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın ve aynı zamanda küçük çocukların da aynı şekilde yıkamasını sağlayın. Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili kesinlikle çöpe atın.
 • Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
 • Hastalarla aynı kaptan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya öpüşmek gibi kişisel temastan kaçının.
 • Çok kullanılan kapı kolları vb. gibi sık dokunulan yüzeyleri sıkça temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Dünya Sağlık Örgütü, riskli bölgelere seyahat eden herkesi, çiftlikler, pazarlar, ahırlar ve hayvanların bulunduğu diğer yerleri ziyaret ederken genel hijyen kurallarına uymaları, hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli şekilde ellerini yıkamaları, hasta hayvanlarla temastan kaçınmaları, çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmemeleri konusunda uyarmaktadır.

 

Ayrıca DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) aşağıda belirtilen ilave önlemleri öneri etmektedir.

 

 • Develerle temastan kaçının,
 • Çiğ deve sütü ve deve idrarı içmekten kaçının,
 • İyi pişmemiş et özellikle de deve eti yemeyin.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM