Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
Miyom Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyom Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

35 yaşın üzerindeki kadınların rutin muayeneleri sırasında görülebilen iyi huylu tümörlere verilen ad olan miyom bazı bayanların günlerini kabusa çevirmeye yeten bir rahatsızlıktır.

 

Miyomlar genellikle iyi huylu olduklarından ve östrojen hormonu ile beslendikleri uzmanlar tarafından ifade edilmekle birlikte doktor muayenesinin ardından izlenecek yol kararlaştırılmaktadır. Miyom nedenleri arasında en sık görüleni genetik yani aileden size sirayet etmektedir. Miyomlarda tek bir tane olabilecekleri gibi sayıları fazla da olabilir ve büyüklükleri de değişkendir. Rahimde oluşan bu iyi huylu tümörler genellikle varlıklarını belli etmemekle birlikte rutin veya belli bir şikayetle doktora gidildiğinde ortaya çıkmaktadırlar. Miyomun kadınlara neden olduğu şikayetler arasında adet kanamalarında ve sürelerinde artışlar görülmesi en sık rastlanılanları arasında yer almaktadır.

 

Yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık dört kadından birinde görülen miyomların varlığı çoğu kadın tarafından bilinmemektedir. Miyomların büyüme hızının çok yavaş olduğunu ifade eden uzmanlar halk arasında söylendiği gibi doğum kontrol haplarının bu şikayete neden olmadığını altını çizmektedirler.

Miyom belirtileri farklılık göstermekle birlikte en sık rastlanılanları arasında kasıkta ve karında basınç, cinsel ilişki sırasında ağrı, ara kanamalar, kabızlık, hemoroid yer almaktadır. Miyomun hamile kadınlar için risk teşkil ettiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiş olmakla birlikte düşük riskini arttırdığı bilinmektedir. Hamilelik sürecinde rastlanılan miyom veya miyomlar normal doğum sırasında çocuğun geçişini engelleyebileceğin gebeliklerde bu sorunla karşılaşıldığında sezeryanla bebeğin dünyaya getirilmesi gerekmektedir. Miyom ameliyatının ardından yaşanan gebeliklerde doktorunuz muayene sonucunda yaranın iyileşmeme ihtimali gözleniyorsa sezeryan doğum uzman tarafından önerilecektir. Bu tümörlerin kansere dönüşme oranı yapılan araştırmalar sonucunda onbinde bir olarak tespt edilmiştir.

 

Miyom tedavisinde farklı yöntemler izlenebilmekle birlikte ilk etapta cerrahi müdahaleye gerek olmayabilir. Düzenli kontrollerle izlenmesi gereken bu tümörler özellikle menepoz dönemindeki kadınlarda ve hamile kalmayı düşünen kadınlarda çok düzenli takip edilmesi tavsiye edilmektedir. Hızlı büyüyen ve ağrılara neden olan miyomların cerrahi müdahale ile alınması gerekmekte olup tümörün yeri, büyüklüğü müdahale yönteminin belirlenmesini sağlayacaktır. Miyomun ilaçla tedavisi sadece tümörleri küçültmek, kanamayı azaltmak ve ameliyatı kolaylaştırmak için kullanılabilecek bir yöntemdir. Uzmanlar miyonların kadında herhangi bir rahatsızlık vermemesi, kanser riski taşımaması, kanama ve ağrı yapmaması halinde ameliyatı tavsiye etmemektedirler.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM