Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0672
  %0,00
 • EURO
  6,5508
  %0,00
 • ALTIN
  312,18
  %-0,17
 • BIST
  7,8907
  %0,03
Midenin Kalp Gibi Atması

Midenin Kalp Gibi Atması

Midenin kalp gibi atması sık karşılaşılan bir sorundur, ama endişe verici bir durum değildir. Fakat bu konunun anlaşılması için biraz bilgi verelim. Aort, kanı kalbimizden vücudun geri kalanına taşıyan ana arter olması sebebiyle kalbimizden göğsün ortasından aşağıya ve karnımıza doğru bir akış söz konusu olmaktadır. Zaman Zaman kanımızın büyük arterden pompalandığını hissetmek ve bunun mideden geldiğini düşünmek normaldir. çok nadir durumlarda midenin kalp gibi atması ciddi bir hastalığın işareti olabilmektedir. Midemizde nabzı hissetmeniz bazı durumlara işaret edebilir, mesela gebelikte sık olarak midenin kalp gibi atması durumu söz konusudur: Hamile kadınların çoğu midelerinde bir çeşit nabız hissettiklerini belirtiyorlar. Yemek yerken vücut, yiyecekleri sindirmeye çalışır. Bu yüzden fazladan bir efor sarf eder enerji harcar. Bu yoğun çalışma mideye ekstra kan gitmesini gerektirmektedir. Bu kan Aort aracılığıyla ince bağırsağa pompalanır. Bu nedenle yemek yedikten sonra midemizde bir nabız hissi oluşabilir. Bunun nedeni Abdominal aorta kanın artması olarak gösteriliyor. Ayaklarınızı duvara doğru kaldırırsanız yine midenizde bir nabız hissedebilirsiniz.  Eğer karın kaslarınız yağ tabakası ile kaplanmamışsa bunu daha kolay hissedersiniz. Bu durum yine normal bir durumdur. Öte yandan midenin kalp gibi atması bir anevrizma durumunu işaret edebilir.

 

Aort Patlaması Habercisi

 

 Bu da Aort patlaması ve iç kanamaya neden olması gibi ölümcül bir tehlikeyi haber veriyor olabilir. Eğer mide kalp gibi atıyorsa ve buna eşlik eden şiddetli karın ağrısı varsa göbek deliğinin yanında nabız hissediyorsanız ve sırtınız çok ağrıyorsa bu durum bir anevrizmaya işaret edebilir. Sebep olarak gösterilen faktörler; aşırı sigara içmek damar hastalıkları hipertansiyon ve Aortta meydana gelen enfeksiyonlar, yaralanma ve genetik faktörler olarak gösterilebilir. Bu durum 48 yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülebilir. Anevrizmaların büyüklük bakımından değişikliklerini tahmin etmek önceden pek mümkün değildir. Doktorunuz muhtemelen CT ultrason MRI gibi görüntüleme testlerini isteyebilir.

 

Bağırsak Sesleri

 

 Midenin kalp gibi atması dışında sindirim sırasında kalın ve ince bağırsaklarda yoğun bir faaliyet olması sebebiyle kanallardan geçen suların- sıvıların seslerine benzeyen sesler duyabilirsiniz. Bu durum normaldir, genellikle guruldama hırıltı şeklinde kendini gösterir. Endişe verici değildirler, fakat yine de aşırı gaz, mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, kanlı dışkı ve ateş ile eşlik ediyorsa doktora görünmeyi gerektirir.  Karın seslerinin nedenleri sıvı gıdalar ve sindirim sularının bağırsaklardaki hareketleri ile ilgilidir. Sindirim sistemi duvarları kaslardan oluşmaktadır: Dolayısıyla yemek yediğimizde duvarlarda bağırsaklarda yiyecekleri karıştırmak amacıyla bu kaslar büzülürler, sindirim bu şekilde sağlanmaktadır. Bu sürece peristalsis adı verilir. Uyumaya çalıştığınızda geceleri bu sesleri duyabilirsiniz ya da çok acıktığınızda beyninizdeki hormon benzeri maddeler yemek yeme isteğini harekete geçirmektedirler. Bu da bağırsaklara ve mideye sinyaller gönderir, kaslar kasılır ve bu da seslere yol açar.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM