Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1413
  %0,45
 • EURO
  6,6822
  %0,67
 • ALTIN
  326,00
  %-0,06
 • BIST
  7,9860
  %1,02
Kadınlardaki Adet Düzensizliği Sebepleri

Kadınlardaki Adet Düzensizliği Sebepleri

Bayanların ergenlikten menopoz dönemine kadarki süreçte yaşadıkları adet dönemlerindeki düzensizlikler önemli rahatsızlıkların habercisi olabileceği gibi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

 

Üreme çağına adım atan genç kızlardan menopoza girmiş kadınlara kadar tüm bayanların yaşadıkları adet dönemi genellikle 28 ila 30 gün arasında yaşanmaktadır. Bazı bayanlarında bu süre 1 haftalık oynamalar göstermekle birlikte adet dönemlerinde farklılıklar veya düzensizlikler farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Adet düzensizliklerinin sebepleri arasında en sık görülenleri polip, kist, miyom veya hormonal bozukluklar olarak görülmekte olup bazı kadınlarda kanserin de habercisi olabilir. Kadınlar tarafından adet günü hesaplamasında genellikle hatalar yapıldığına şahit olan uzmanlar bu dönem son adetin ilk günü ile gelecek adetin ilk günü arasında süreç dikkate alınarak hesap yapılması doğru olacaktır. Adet düzensizliği 22 günden erken veya 40 günden geç görülürse mutlaka durum kontrol altına alınmalı ve doktora başvurulmalıdır.

 

Adet düzensizliğinin nedenlerinin tespit edilmesinde kanama miktarının teşhiste önemli belirleyici olmakla birlikte sürekli kanama veya yok denecek kadar az olan kanama da bu şikayetin yaşanmasına neden olabilir. Bu sorun ergenliğin ilk birkaç yılındaki adetlerde ve menopoz öncesinde yaşanabilmektedir. Adet dönemlerinde herhangi bir anormallik yaşamayan fakat sonrasında adet göremeyen kadınların ilk olarak gebelik testi yaptırmaları gerekmektedir. Adet düzensizliği nedenleri arasında gebeliğin haricinde stres, depresyon, yanlış beslenme alışkanlıkları, hormonal sorunlar, emzirme, aşırı kilo kaybına uğranılması veya hızlı bir şekilde aşırı kilo alma görülmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda tiroid hastalığının da adet düzensizliğine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Adet süresi kadınlarda iki ila sekiz gün arasında sürebilmekte olup bu sürelerin dışına çıkılması haline mutlaka uzman bir doktora danışılması da tavsiye edilmektedir.

 

Adet geciktirici ilaç kullanımı son yıllarda bu sorunla karşılaşan kadınlara tavsiye edilmekte fakat uzun süreli kullanımın mümkün olmadığı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Adet geciktirici ilaçların bilinen önemli bir yan etkisi şu ana kadar görülmemesine rağmen emboli geçirmiş kadınların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Bu ilaçların kullanımında göğüslerde ve vücutta şişkinlik görülebilir. Son yıllarda adet söktürücü ilaçlar ve iğnelerde kadınların bu soruna karşı kullandıkları tedavi yöntemleri arasında yer almakla birlikte kesinlikle doktor muayenesi olmadan tavsiye ile alınmamalıdır. Adet söktürücü ilaçları almadan önce hamilelik durumunun da olmadığının da kesin olarak test edilmesi özellikle tavsiye edilmektedir.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM