Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Gıda Zehirlenmesine Sebep Olan Besinler

Gıda Zehirlenmesine Sebep Olan Besinler

Yediğimiz birçok besin vücudumuz için çok faydalı ve yararlıdır. Bu besinlerin içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuza yararları saymakla bitmez.  Ancak bazı besinler kullanım şekilleri ve pişirilme durumları iyi bilinmezse insanların sağlığını bozup, gıda zehirlenmelerine sebep olabilir. Peki, insanların sağlığını bozan bu besinler neler? İşte gıda zehirlenmesine sebep olan besinler…

1-) Yeşil yapraklı olan sebzeler

Yeşil yapraklı olan ıspanak ve brokoli gibi sebzelerin insanlara olan faydaları saymakla bitmez. Ancak bu sebzeleri bilmediğiniz satıcılardan aldığınızda bu sebzeler temiz olmayabilir. Bu durum da insanlarda gıda zehirlenmesine neden olur. Bu yüzden yeşil yapraklı sebzeleri aldıktan sonra yıkamadan yemeyin.

2-) Süt

Gıda zehirlenmesine sebep olan en önemli besinlerden birisi de süttür. Sütlerin içerisinde bulunan E Coli bakterileri yüzünden pastörize olmayan sütleri içmeniz gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Bu yüzden ağzını açmış olduğunuz pastörize sütü 2-3 gün içerisinde hemen tüketmeli ve ineğin memelerinden alınan sütü kaynatmadan içmemelisiniz.

3-) Yumurta

Tavukların yumurtalıklarına Salmonellanın bakterileri yerleşebiliyor. Tavuğun yumurtalıklarına yerleşen bu bakteri oradan da tavuğun yumurtasına bulaşabiliyor. Bu durum da yediğimiz yumurtalardan dolayı bize bulaşıyor. Bu da insanların zehirlenmesine sebep oluyor. Bu yüzden yumurtalar iyi pişirilmeli ve tarihi geçmiş olan yumurtalar asla tüketilmemelidir.

4-) Patates

Birçoğunuz patatesin gıda zehirlenmesini ile ne alakası var diye düşünüyor olabilirsiniz? Emin olun alakası çok var. Oksijensiz ortamlarda çoğlabilen Klostridyum botulinum adlı bir bakteri bulunuyor. Bu bakteri sadece oksijensiz ortamda yaşayabiliyor. Patates te toprağın altında oksijensiz ortamda büyüdüğü için Klostridyum botulinum bakterisi patatesin içine bulaşabiliyor. Bu yüzden yiyeceğiniz patatesin iyice yıkandığından, fırında pişirecek iseniz 140 derece ve üzerindeki sıcaklıkta pişirmeye çok dikkat etmelisiniz.   Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM