Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
Evde Kefir Nasıl Yapılır? Faydaları Nedir?

Evde Kefir Nasıl Yapılır? Faydaları Nedir?

Kefir, artık marketlerde bulabileceğiniz bir ürün. Ancak ben hazır almak istemiyorum, kefiri kendim yapacağım derseniz onun da çözümü basit. Kefir mayasını büyük marketler ya da aktarlardan temin edebilirsiniz.

 

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 1 yemek kaşığı kefir tanesi
 • Cam kavanoz
 • Plastik süzgeç

 

Evde kefir yapılışı

 

Önce sütü kaynatın ve kaymağını üzerinden alın. Ardından süte kefir tanelerini ekleyin. Kullandığınız kabın metal olmamasına dikkat edin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabınızın üzerini temiz bir bez ile kapatın. 20-25 °C’de kalacak şekilde karanlık bir ortamda iki gün kadar sütü bekletin. Bu sürede süt pıhtılaşacaktır. Mayalanmış olan bu sütü plastik bir süzgeç ya da tülbent yardımı ile süzün. Dilerseniz kefirinizi bu şekilde tüketebilir, isterseniz içerisine meyve taneleri ekleyebilirsiniz.

 

Kefiri ne kadar sürede tüketmeliyim?

 

Kefiri buzdolabında saklayabilirsiniz ancak iki gün içinde tüketmelisiniz.

 

Kefir tanelerini saklamak için çeşitli yöntemler vardır:

 

Buzdolabında: Kefir tanelerini bir sonraki mayalamaya kadar saklamak için metal olmayan bir kap kullanarak üzerini 1 parmak geçecek kadar temiz içme suyuyla beraber buzdolabına koyabilirsiniz.

Dondurucuda: Uzun süre saklamak dilerseniz dondurabilirsiniz. Fakat bu uzun süre sadece 2 ay kadardır.

Kurutarak: Kefir mayası çok daha uzun süre muhafaza edebilmek için kurutulabilir. Böylece 18 aya kadar saklanabilir.

 

Kefirin yararları:

 

Sindirime yardımcı olur: Bağırsak florasını düzenler. Besinlerin sindirilmesine ve emilmesine katkı sağlar. Bağırsaklarda bu yararlı mikroorganizmalar azaldığında ishal, kabızlık, emilim bozuklukları oluşabilirken, kefir içeriğindeki doğal mikroorganizmalarla bu problemlerin önüne geçmeye yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir: Betakaroten bulunan içeriğiyle bağışıklık sistemine fayda sağlar, vücutta biriken toksin maddelerin üremesini önleyerek, bağışıklık sistemini güçsüzleştiren mikroorganizmaları yok etmektedir.

Mide ülserini önler: Mide ülserine yol açan ‘helicobakter pilori’ adlı bakterinin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kemikleri güçlendirir: İçerdiği yüksek miktarda kalsiyumla kemiklerin gelişimini destekler. Büyüme esnasındaki çocuklara ve yaşlıların artan kalsiyum ihtiyacına etkin şekilde cevap verir. Günlük 2 su bardağı kefir tüketildiğinde günlük kalsiyum gereksiniminin ortalama % 60’ı sağlanmış olur.

Hücreleri yeniler: Zengin E vitamini ve selenyum içeriği sayesinde kefir kuvvetli bir antioksidandır. Hücre yıkımına sebep olan toksin maddelerin oluşumunu ve üremesini önleyerek hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Kan şekerini dengeler: Kefir de diğer probiyotikler gibi protein ve yağların kolay sindirilmesini sağlamaktadır. Kefir, düşük glisemik indeksiyle proteinle beraber midede uzun süre kalarak tokluk hissi verir ve kan şekerinin de daha geç yükselmesini sağlar.

Mide gazını azaltır: Laktik asit fermantasyonu dolayısı ile sindirimi kolaylaştırarak, midede oluşan gazı hafifletir.

Depresyondan korur: İçeriğinde bulunan triptofan aminoasidi ve B vitaminiyle sinirleri sakinleştirir ve depresyonu azaltır. Gevşeme ve uyku verici özelliği ile rahat ve huzurlu gece uykuları sağlar.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM