Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
Coronavirüs Tehdidi Doktorları Altına Yaptırdı

Coronavirüs Tehdidi Doktorları Altına Yaptırdı

Wuhan kentinde yiyecekler azalıyor, hastaneler doluyor ve yabancılar Coronavirüs tehdidi altında ne yapacaklarını bilemez durumdalar. Hastaları tedavi eden doktorlar, tuvalete gidecek zaman bulamadıkları için ve güvenli olmadığı için özel kıyafetlerinin içinde hasta bezine tuvaletini yapıyor. Çin’in Hubei eyaletinde 11 milyon nüfusa sahip bir şehir olan Wuhan, yeni koronavirüs salgınının merkez üssü olduğu için 23 Ocak tarihinden beri benzeri görülmemiş bir karantina altında tutuluyor. Koronavirüs yüzünden Perşembe sabahı dünya genelinde en az 170 kişi ölmüş ve dünya çapında 7.700’den fazla kişi enfekte olmuştu. Karantina altında sadece bir hafta içinde, Wuhan gıda kıtlığı, çok sayıda hasta ve kenti ziyaret eden yabancıların tahliye edilme karmaşasını yaşıyor.

 

Coronavirus ( Koronavirüs) Belirtileri Gribe benziyor

 

İnsanlar pnömoni veya grip semptomlarını yansıtan koronavirüs semptomları için hastanelere koşuyorlar. Şehir, hasta akışını karşılamak için iki yeni hastane inşa etmeye çalışıyor. 3 Şubat’ta açılması planlanan Wuhan Huoshenshan Hastanesi ve 5 Şubat’ta açılacak Leishenshan Hastanesinin toplam hasta kapasitesi hastalara yetmeyecek. Çin, yerel doktorları ve hemşireleri yardım için özel tertibatlarla donatıp kente yolluyor. Diğer şehirlerden tıp uzmanları, Wuhan’a yardım sağlamak için koruyucu maskeler ve diğer malzemelerle donatıldılar. Çin Devlet medyası, ülkenin merkezi askeri komutanlığının, Wuhan’daki sivil doktorlara ve hemşirelere yardımcı olmak için 40 sağlık çalışanı gönderdiğini bildirdi.

 

Wuhan’da Doktorlar Altına Yapıyor

 

Wuhan’daki hastane personeli o kadar çok insanı aynı anda tedavi ediyorlar ki tuvaleti kullanmak için zamanları yok. Çözüm olarak tüm doktorlar, vakit kaybetmemek için hasta bezi takıyor ve tuvalet ihtiyaçlarını ayakta tedavi yaparken gideriyorlar. Haber Washington Post tarafından iletildi. Doktorları örnek alan diğer tıbbi elemanlar da yetişkin bezi kullanmak zorunda. Zaten doktorların hiç çıkarmaması gereken özel koruyucu elbiseleri var.

 

Süpermarketlere Mal Girmiyor

 

Şehir içine ve dışına karantina uygulandığı için ve ulaşım kilitlendiği için süpermarketlerde rafların boş kaldı. Şu ana kadar yiyecek stokları biten insanlar evlere hapsedilmiş bekliyorlar. Ek olarak şehir yetkilileri otobüs ve tren gibi yerel ulaşımı durdurdular

 

ABD’li Yolcular da Karantina Altına Alındı

 

ABD vatandaşları Wuhan kentinden Kaliforniya’ya uçuş yaptı. Yolcular, koronavirüs taraması için Güney Kaliforniya özel bir karantina merkezinde tutuluyorlar. ABD başta olmak üzere İngiltere ve Kanada dahil olmak üzere birçok ülke, en az 18 ülkede onaylanmış olan hastalığın yayılmasını engellemek için Çin’e yapılması planlanan seyahatleri iptal ediyor.

 

Koronavirüsü Duygusal Olarak da Zarar Veriyor

 

Hastalar ailelerinden uzakta karantina altında yalnızlık içinde ve korku ile bekliyorlar. Bu virüsün şakası yok, tüm genç yaşlı insanları ölüm korkusu kapladı. Şehirde maskeler dahil koruyucu ekipmanları temin etme sıkıntısı var. Çin’de 46 milyon insan şu anda karantina altında… Virüsün 16 kente yayıldığı tespit edildi.

 

Koronavirüs Aşısı var mı?

 

Aşı geliştirme çalışmaları hızla sürüyor ancak denemeler, 4 ay daha sürecek. Önce hayvanlar üzerinde aşılar denendikten sonra olumlu sonuç alınırsa insanlar için kullanılacak. Ama o zamana kadar çok geç olabilir.Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. başlığa çok güldüm ama bu hastalık gerçekten altına yaptırır

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM