Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Çin’den Gelen Kargolardan Corona Virüsü Bulaşırmı?

Çin’den Gelen Kargolardan Corona Virüsü Bulaşırmı?

Resmi açıklamalara göre ölü sayısının 200 üzerine çıktığı Corona virüsü salgını, bugüne dek 5 binden fazla kişiye bulaştı. ABD, Almanya, Fransa dahil bir çok ülkede hastalar tespit edildi ve edilmeye devam ediyor.

 

Peki Corona virüsü, Aliexpress ve benzeri siteler aracılığı ile Çin’den sipariş edilen ürünlerle taşınır mı?

 

Corona virüsü salgını, yakın tarihin en fazla endişe uyandıran küresel sağlık sorunlarından birisi oldu. Salgının hangi yollarla gerçekleştiğine ilişkin araştırmalar devam ediyor. Ülkemiz gibi, Çin’e uzak bölgeler de merak edilen konu ise Corona virüsünün kargo yoluyla bulaşıp bulaşamayacağı konusu. Aliexpress gibi bir çok siteden alışveriş yapan ülkemizdeki tüketiciler, salgın      başlangıcından önce ya da acil gereksinimleri doğrultusunda salgın sırasında da sipariş vermiş olabilirler. Vatandaşlarda Çin’den gelecek kargolara ilişkin haklı bir Corona endişesi meydana gelmiş olabilir. İstanbul Tıp Fakültesi adına konuşan Eraksoy’un açıklamalarına göre Corona virüsleri, tıpkı diğer virüsler gibi insan ya da hayvanların canlı hücreleri içinde varlıklarını sürdürebiliyor. Eğer konak bir hücre bulunamazsa Corona virüsleri kısa zaman içinde etkisini yitiriyor.

 

Bilimsel verilere göre kargo paketleri gibi kuru ortamlarda da Corona virüslerinin yaşaması için uygun şartlar bulunmuyor.

 

Eraksoy, “Bunun üzerine virüslerin kuru olan nesneler üzerinde aktivitelerini devam ettirmeleri mümkün değildir.” açıklamasıyla konuya net bir cevap kazandırıyor. Bu açıklamaya göre Çin’den gelen kargoların Corona virüsü taşıma riskleri kalmıyor. Ancak sipariş verilen ürün nemli maddeler içeriyorsa risk oluşturabilir.

 

Peki ya kargoyu paketleyen kişilerin birinde Corona virüsü bulunuyorsa ne yapılmalı?

 

Çin’den gelen kargolar, gümrüklerde yapılan kontrollerle beraber Türkiye’ye 1 ila 2 ay içinde ancak ulaşabiliyor. Prof. Virüsler ise kuru ortamlarda aktivitelerini çok çabuk yitirir. Bir virüs, Bir insanın çıkartılarıyla cansız bir eşyaya bulaştığı takdirde, aradan geçecek birkaç saat bile aktivitesini yitirmesi için yeterli bir zamandır. Bundan dolayı o virüs artık bir insana geçemez” diyor. Öksürük, hapşırık, gülme, konuşma esnasında çevreye saçılan virüsler, etkilerini yitirmeden yeni bir bedende konak hücreler bulabiliyor.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM