Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Uzmanlar B12 vitamin eksikliğini iç gastrik faktörün azalmasına bağlıyorlar, bu durum B12 vitamin emiliminin yeterince yapılmaması nedeniyle ciddi kansızlık hastalıklarına yol açıyor. B12 vitamin eksikliği nedenleri ise inflamatuvar veya malign süreçlerle devam eden gastrointestinal sistem arızalıdır, midenin bir kısmının veya hepsinin çıkarılması, ince bağırsak bölümünde geniş rezeksiyon gibi nedenler vardır. Çölyak enteropatisi ve B12 vitaminin ince bağırsaklarda mikro organizmalar tarafından emilmesi gibi nedenlerin yanı sıra hiç hayvansal kökenli gıda alınmaması da bir sebeptir. Protein R’nin parçalanması, vitaminin muko-polisakkaritlerle temas edememesi sonucu oluşur. Yine bazı ilaçların uzun yıllar kullanılması da B12 vitamin eksikliğine yol açıyor. Çok nadir olarak parietal hücrelere karşı antikor üretimi de buna neden olabilir. 40 yaşın üzerindeki herkes bu riski taşır.  Kadınların B12 vitamin eksikliği erkeklere göre daha yaygındır.

 

B12 vitamin eksikliği Belirtileri

 

Hastalığın çok yavaş ilerlemesi ile belirtiler yavaş artar. Hasta kendini zayıf, uyuşuk yorgun ve bitkin hisseder. Kulak çınlaması aşırı ve dengesiz kilo alımı, cilt solması, geğirme, bulantı ağızda tat kaybı veya iştahsızlık, bazı hastalarda aşırı kilo kaybı, kardiyak sendromlar, ödem oluşması dalak büyümesi ve karaciğer şişmesi B12 vitamin eksikliği nedenlerindendir.

 

Klinik bulgular  olarak lenfositoz  lökopeni ve trombositopeni ve kemik iliği hematopoez görülebilir. B12 eksikliği tedavi edilmezse, bilinç kaybına, iskemiye, kansızlık hastalığına, düşük kan basıncına, kusmaya ve vücut ısısının düşmesine yol açabilir. Hasta için doğru tanı çok önemli olduğu için bu alanda uzman bir doktora görünmek yararlıdır.

 

B12 vitamin eksikliği  Tedavisi 

 

B12 Vitamin Eksikliği tedavisi, B12 vitamin tabletleri verilerek yapılır, günde 1.000 mikrogram verilerek hemoglobin düzeyleri düzeltildiğinde artık haftada 1 değil ayda 1 kez bu vitamin verilebilir. Eğer hastada nörolojik semptomlar görülürse, ilaç 6 ay boyunca, 2 haftada 1 verilebilir.  Nörolojik belirtiler kaybolduğunda ise ilaç kesilir. Tabi bunun için hastanın sıkı bir kontrolden geçmesi gerekiyor.  B12 vitamin eksikliği tedavisi hipoksi semptomlarını çabucak giderir. İlaç verilirken, dengede tutulması gereken K Potasyum seviyeleri de izlenir.  Hastaların tedavi sonrasında yılda 1-2 kez kontrole gitmesi ve durumun izlenmesi önemlidir.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM