Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0711
  %0,07
 • EURO
  6,5590
  %0,13
 • ALTIN
  312,52
  %-0,07
 • BIST
  7,8966
  %0,11
Ayak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak mantarı içsel ve dışsal olarak birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadır,  kişinin fiziksel durumunu değiştirebilen farklı ayak mantarı türleri vardır. Ayakların şişmesine yol açabilen mantar türleri olduğu gibi, zaman içinde ayakların ve tırnakların şekilsiz görünmesine, kişinin fiziksel acı çekmesine neden olabilen mantarlar da vardır. Mantarlar tedavi edilmezse gittikçe gelişmeye devam ederler. Mantarlar doğada paraziter olup  hastalıklara neden olurlar. Tırnak mantarı diğer adıyla onikomikoz tırnakların deformasyonu ile kendini gösteren bir mantar türüdür. Tırnaklarda renk sararması, şekil bozulmasına yol açar. Mantarlar, nemli ve karanlık ortamlarda çok rahat gelişirler.

 

Farklı Ayak Mantar Çeşitleri

 

Candida Tırnak Enfeksiyonu: Bu mantarın yol açtığı tırnaklarda sararma ve kırılganlık şekil bozukluğu vardır. Bu enfeksiyondan sorumlu olan maya Candida isimli mantardır ve diğerlerinden daha kötü mantar enfeksiyonu türü olarak bilinir.

 

Candida tırnak mantarı Belirtiler

 

Tırnak plakasının kökünden ayrılması, tırnakların yeşile veya sarımsı renge dönmesi, tırnaklarda kalınlaşma deformasyon, opak görünüm hatta iltihaplanma, ete batma gibi olumsuz durumlar oluşur.

Proksimal Mantarlar: Çok yaygın bir enfeksiyon türleri değildir, ancak HIV virüsüne maruz kalanlarda ortaya çıkar. Bu mantarların oluşmasını tetikleyen asıl sorumlular dermatofitler olarak kabul edilir.Mantar, derinin içine nüfuz edinceye kadar tırnak tabakalarına derinlemesine nüfuz etmeye başlar ve tırnakları enfekte eder. Böylece, tırnak proksimal tırnak kıvrımından uzaklaşır ve ağrıya neden olur. Ayak tırnakları renksizleşir ve tırnak eti yakınında sarımsı veya beyaz bir form oluşur. Tırnağın proksimal kısmı kalınlaşır, deforme olur.

Distal  Mantarlar:  Daha çok sporcularda ortaya çıkan bir mantar türüdür. Bu enfeksiyonu meydana getiren organizma nedeniyle, tırnaklarda yeşil, beyaz veya sarı renkler ortaya çıkar ve bazı durumlarda üç rengin bir karışımı görülür. Tırnakların uçları, mantarın tırnak ucu ile ayak parmağı arasında belirdiği yerde en fazla enfekte olur. Tırnaklar yuvarlak ve kalın dokulu olmaya başlar. Düzensiz tırnak ucu oluşur. Bu mantar tipi, trichophyton mentagrophytes adı verilen bir türdür. Bu vakalarda ayak tırnağı mantar ilaçları, mantarları ayak tırnaklarını daha fazla enfekte etmekten kurtarmak için ilaçlı topikal kremlerin kullanılmasını içerir. Tırnaklar üzerinde toz beyaz bir kabuk oluşur, tırnak kesmeye başladığınızda pudra tozu gibi dağıldığını görebilirsiniz.

 

Tırnak Mantarlarında Tedavi Yöntemleri

 

Mantarları çoğaltan ve vücudu ele geçiren problemin esas kaynağı nedir sorusunun cevaplanması gerekir. Bu mantarlar Periferik vasküler hastalık kaynaklı da olabilir. Genetik yatkınlık da etkilidir. Mantarların çoğalacağı halka açık plajlarda hamamlarda banyo yapma, başkalarının giydiği terlik-takunyaları giymek mantar bulaşmasına yol açar. Şeker hastalığı da tırnak mantarlarına yayılma şansı verir.

 

Ayak mantarını Sirke ile Tedavi Etmek

 

Tırnak mantarının tedavisi için ucuz ve etkili bir yaklaşım sirke kullanmaktır. Tabii ki, hidrojen peroksit ve zerdeçal çay ağacı yağı, alkol, uygulamak gibi diğer doğal ayak tırnağı enfeksiyon ilaçları vardır. Ancak, sirke tedavisi birçok kişi tarafından onaylanan etkili yollardan biridir. Ayak tırnağı enfeksiyonu için neden sirke kullanmalıdır? Elma sirkesi, alkol içeren herhangi bir sıvının oksidasyonundan üretilen seyreltik bir asetik asit olduğu için tavsiye edilir. Çünkü asidik içerik mantarlara ve enfeksiyona neden olan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Ayak tırnağı mantarında olduğu gibi, seyreltmeden sonra saf sirke uygulamasının etkili bir tedavi olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda cilt PH asit baz dengesini düzenler ve kaşıntıyı azaltır. Elma sirkesi veya beyaz sirke kullanılması önerilmektedir. Elma sirkesinin dez avantajları da yok mudur? Elma sirkesinin en büyük dezavantajı, etkili sonuçlar almak için yaklaşık 4-6 ay arasında bir zamana ihtiyaç duymasıdır. Ayrıca, alınan tepkilere bakıldığında mantarın tırnaklardaki ilerlemesine bağlı olarak, elma sirkesiyle tedavi kişiden kişiye değişir.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM