Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Akne ve Sivilce Oluşum Nedenleri ve Tedavisi

Akne ve Sivilce Oluşum Nedenleri ve Tedavisi

Sivilce bir anda ortaya çıkmıyor, birbirini takip eden çeşitli süreçlerde bazı mekanizmaların çalışması sonucu ortaya çıkıyor. Bu makalemizde akne ve sivilce neden oluşur ve bunların tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle sivilce ve aknenin oluşmasının temel nedenlerini cinsiyet hormonları olan östrojen ve Testosteron hormonları ve doğum kontrol hapları gibi etkilere bağlamak gerekiyor ve bağışıklık sistemini azaltan ilaçların yan etkileri, kortizon türevleri bazı antibiyotiklerin yan etkileri, anti epileptik ve antidepresan ilaçların yan etkileri akne oluşumunda temel kaynaklardır. Aşırı sebum üretimi nedeniyle foliküllerde sebum birikimi ortaya çıkar. Foliküler tıkandığı zaman ya da sebum ile doldukları zaman çeşitli bakteriler ve mikroorganizmalar orada birikerek iltihaba yol açarlar.

Bu bakteriler de sebumdan beslenmektedirler, sivilce ise bazı genetik faktörlere bağlanmaktadır. Yağlı kozmetik ürünlerin kullanımı endüstriyel kimyasal ürünlerin kullanımı aşırı terleme cildi aşırı sürtme – ovalama gibi etkiler nedeniyle sivilce oluşabilmektedir. Sivilce oluşumu, kişinin yaşı cinsiyeti doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığı ve kullandığı diğer ilaçlar dikkate alınarak teşhis ve tedavi gerektirir. doktorun gözlemlediği lezyonların boyutları da tedaviye başlarken önemlidir; orta küçük ve ağır şiddetli akneler kalıcı yara izi oluşturacak nodüllerin varlığı önem arz ettiğinden dolayı doktorlar tedavi için özel yöntemler kullanmaktadırlar. tedavide Oral yoldan alınacak ilaçların yanı sıra farklı tedavi yöntemleri de vardır. Mikro cerrahi bunlardan biridir. 

Sivilcelerle baş edebilmenin en temel kuralı kişisel hijyene dikkat etmektir, mesela sivilceler oluştuğu zaman bunları elle sıkmamak gerekir. Çünkü sivilce lezyonlarının manipüle edilmesi geri dönüşü olmayan yara izlerinin ortaya çıkmasına yol açacaktır sivilce varlığında yüzü temizlemek için doğal sabunlar kullanmak ve cilde yumuşak davranmak gerekir. Sebum üretimini dengelemek için cildin nemli olması gerekir.

 

Aşırı yağlı ciltleri ve sivilceleri rahatlatan bitkisel kürler

 

 Aşırı yağlı ciltlerin yağ oranını düzenlemek için yulaf kullanılabilir, özellikle sırtta oluşan sivilceler göğüs ve kollarda oluşan sivilcelerin önlenmesi için yulaf bitkisinin sapı ve kurutulmuş yaprakları kullanılmaktadır. Aloe vera yaprakları histamin salgılanmasını bloke edebildikleri için ve antiinflamatuvar etkiye sahip oldukları için sivilce tedavisinde kullanılabilir aloe vera jelinin etkinliğinin araştırılmasına dair klinik çalışmalar halen sürmektedir. Bu çalışmaların birçoğunda aloe vera bitkisinin pozitif sonuçları elde edilmiştir. Isırgan otunun da yağlı cilt ve sivilceleri gidermede yararlı olduğu düşünülmektedir, çünkü ısırganotu sebum salgılanmasını azaltmaktadır. Dulavrat otu adı verilen bir otun da bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen yağlı ciltleri ve akne sorunlarını ortadan kaldırıldığı yönünde birçok bilgi bulunmaktadır

 

Sivilce tedavisi

 

Sivilcelerin tıbbi tedavisi lokal retinoidlerle sağlanmakta tedavi süreci 2 ay sürmektedir, doktorlar yüzde 30 oranında trikloroasetik asit içeren bir iğneyle folikülü tahrif ederler. Böylece sivilce mikro cerrahi tekniğini uygularlar.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM