Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
İslamda Fitne Çıkarmak Nedir?

İslamda Fitne Çıkarmak Nedir?

Sadece islam dininde değil, bütün semavi ve semavi olmayan dinlerde fitne çıkarmak, en büyük felaketlere yol açabilecek, tamiri imkansız sosyal toplumsal hatta bireysel sorunlara yol açabilecek tehlikeli bir girişimdir. Birkaç insanın maddi çıkarlarını gözeterek, fitne ve fesat çıkarıp insanları birbirine kırdırmak; başta islam olmak üzere tüm semavi dinlerde en büyük kötülük olarak görülür. Fitneler küçük çaplı bireysel olabileceği gibi, büyük çaplı toplumsal da olabilir. Bireysel olarak ele alacak olursak; basitçe dünyevi menfaatler uğruna ve kişisel çıkarlar uğruna yapılabilirler. İnsanların mutluluğuna gölge düşürecek her düşünce ve davranış, psikiyatrik açıdan tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu konu daha derine inildiğinde, kişinin kötülük yapmasından haz almasına kadar gidilecektir. Bir insan, sağlıklı bir düşünce ve beden yapısına sahip ise, başkalarının mutsuzluğunu kendi çıkarları için isteyemez. Fitne herkese uzun vadede kaybettiren bir davranıştır. Dahası kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de dahi fitne yapmanın cinayet işlemekten daha kötü bir davranış olduğunu beyan eden ayetler vardır.

 

Günümüzde dini duyguları rencide edici fitne çıkaran gruplar da türemiştir. Güya bu insanlar kutsal kitabın kusurları olduğunu ileri sürerek, bu kusurları temel alıp dine saldırabiliyorlar. İnsanlara özgürlük imkanı sunan internet platformlarında sık sık bu tür girişimlere rastlamak mümkündür. Bu girişimlerin amacı son derece güçlü olan islami duygularla kaynaşmış ve dostluğu dünya hayatı ile sınırlı tutmayan bir bakışa sahip mümin insanların, gönüllerine şeytani tohumlar serpmek, bembeyaz duvarlarını lekelemek, zihinlerini bulandırmak ve onların ahiret hayatlarını ellerinden almak çabası ve arzusudur. Ne var ki, Allah (cc) kendi sevgisini bir kalbe doldurduğu vakit, hiçbir şeytani vesvese ve fitne, O dilemedikçe kalplere duhul edemez.

 

Yine kutsal kitabımızda fitne yapanların kalplerinde eğrilik olduğundan söz edilir.

“Fitne Şeytanın Silahıdır”

 

Kurandan da anlaşılacağı üzere, her türlü kötü –habis düşüncenin kaynağı olan şeytan, insanlara fitne yapmayı da sürekli telkin eder, bundan muradı ise insanlar arasında bozgunculuk yapmaktır. Huzur ve afiyet, şeytan ve ona hizmet eden insan-cin varlıklarına nasip edilmez. Ne zaman akla bir kötülük yapmak, birilerini diğerlerine kırdırmak düşüncesi gelirse, mümin insanın derhal tövbe etmesi ve düşüncelerini başka bir noktaya odaklaması gerekir. Tarihteki binlerce olaya bakıldığında, gerek bireysel gerekse toplumsal tüm olaylarda fitne çıkarma nın daima maddi ve manevi zarar verdiği görülecektir.

 

Fitneden Nasıl Korunabiliriz?

 

Başkaları fitneye sapacak bir konuşma yaptığında onu uyarmak, Kuran ayetlerini hatırlatmak, yararlı olabilir. Güç yetiremediğimizde ise oradan kalkıp gitmek gerektir. Şeytanın her zaman pusuda olduğunu an be an hatırlayarak; aklımıza her hangi bir fitne ile ilgili bir kurgu gelirse, derhal istiğfar ederek düşüncelerimizin yönünü daha hayırlı işler için çevirmeliyiz. Mümin olarak bize düşen, fitne gibi tehlikeli bir ateşten mümkün mertebe uzak durmaktır.

 

Toplumsal fitne Nedir?

 

Toplumsal fitne, islam aleminin bütünlüğünü bozmaya yönelik olan fitnedir. Birlik dirlik ve beraberliği dışarıdan yıkma çabalarıdır. Toplumsal fitnenin daha yıkıcı bir etkisi vardır çünkü bireysel değil toplumsal olduğu için, daha fazla insana zarar verir. Bu fitneyi önlemenin yolu, kutsal kitabımızı rehber edinip, dinimizin gereklerini yerine getirirken; daha bilinçli ve bilgili olmak yani uyanık olmaktır.

Kaynakça:

 • Kuranı Kerim Bakara 217
 • Ali İmran-7


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. belki insanın kendisi şeytandır insan kargaşa olmadan yaşayamıyor sanki… Cennet olma potansiyeli olan dünyaya bakın ne halde.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM