Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Sosyal Ağ Diyeti ile Bağımlılıktan Kurtulun

Sosyal Ağ Diyeti ile Bağımlılıktan Kurtulun

Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal ağların kurulmasıyla birlikte son zamanlarda insanların internette geçirdikleri vakitte gittikçe arttı. Günün büyük bir bölümünü sosyal ağlarda gezinerek geçiren insanlar duydukları hazın etkisiyle giderek bağımlı olmaya başladılar.

Sosyal ağlar çoğu insanda dikkatsizlik, dalgınlık ve daha bir çok psikolojik sorunu tetikleyebiliyor. Bu sebeple sosyal ağ bağımlılığını ciddi sonuçlar doğurmadan en kısa sürede yenmek gerekiyor. Kişi kendi kendine yapabileceği sosyal ağ diyeti ile bu bağımlılıktan kurtulabiliyor. Fakat sosyal ağ diyetine rağmen kişinin bağımlılığı geçmiyor veya kendine hakim olamıyorsa bir uzman desteği alması gerekiyor.

 

İşte Sosyal Ağ Bağımlılığını ortadan kaldıran Sosyal Ağ Diyeti;

 

– Son zamanlarda sosyal ağları daha çok tablet veya telefon gibi rahat taşınabilen cihazlarımızda kullanmaya başladık. Bilgisayar dışındaki cihazlara uyarlanan uygulamalar sayesinde sosyal ağları daha rahat takip edebiliyor ve son gelişmelerden anlık olarak haber alabiliyoruz. Her yeni gelişmede uygulamayı açmak kişiyi ister istemez bu bağımlılığın içine sürüklüyor. Olayı kökünden halletmek için sosyal ağlara ait tüm uygulamaları telefon ve tablet türevi tüm cihazlarımızdan kaldırmak ilk tedavimiz olmalı. Uygulamaları kaldırarak bildirim alamayacağız, istediğimiz zaman bir tık ile ilgili sosyal ağa ulaşamayacağız.

– Bir zaman dilimi belirleyerek o saatler arasında sosyal ağları kullanabilirsiniz. Bu işlerin daha sistematik bir hal almasını sağlar. Düzenin olduğu yerde bağımlılıkta kalmamaktadır.

– Kendinize hakim olamıyorsanız güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya akrabanıza sosyal ağ şifrelerinizi vererek, şifrelerinizi değiştirmesini rica edebilirsiniz. Şifrelerinizi bilmediğiniz için sosyal ağlara giriş yapamayacaksınız. Yavaş yavaş onlarsız da yaşaya bildiğinizi anlayabileceksiniz.

Bu kısa fakat etkili diyet sayesinde sosyal ağ bağımlılığınızı az da olsa hafifletebilirsiniz. Sorunun ciddi bir boyutta olduğunu düşünüyorsanız bir uzman tavsiyesi almanızı öneririm.Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. popüler olan her şeyi kullanmayı bağımlılık haline getirmeyi çok iyi biliyoruz. sigara, tv, bilgisayar, şimdi de sosyal medya. hayırlısı

 2. Gerçekten faydalı bir içerik olmuş. Bu tarz bağımlılıklar yakında çok başımızı ağrıtacak, kurtulunması gereken bir bağımlılık.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM