Kapat

Kediler Hangi Yemekleri Yer? Kedilere Mama Dışında Neler Verilebilir?

Anasayfa
Hayvanlar Kediler Hangi Yemekleri Yer? Kedilere Mama Dışında Neler Verilebilir?

Kediler hangi yemekleri yiyebilir sorusu her kedi severin aklına takılan en önemli sorulardan biridir. Evde beslenen kediler bu konularda şanslı sayılabilir; ancak sokaktaki dostlarımız için bu durum o kadar iç açıcı değildir. Sınırlı seçenekleri olan sokaktaki dostlarımız, şanslı ise kuru mama, çoğu zaman ise çöpten bulduklarıyla beslenmektedir. Sokaktaki dostlarımızı unutmayıp, onlarında hayata tutunabilmeleri için bir kap mama ve bir kap su koymayı ihmal etmemek gerekir. O zaman mama dışında kediler ne yer sorusunun cevabına geçelim.

1.Tavuk

Tavuk yemek kediler için yararlı olabilecekken, bazı durumlar bunu zararlı hale getirebilir. Öncelikle tavuk kesinlikle pişmiş şekilde verilmelidir. Çiğ tavuk vermek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Izgara ya da haşlanmış farketmeksizin, sadece tavuğun pişmiş olması yeterlidir. Ve daha da önemlisi tavuğun kemikleri mutlaka ayıklanmış olmalıdır. Kemikler küçük dostlarımızın boğazına takılabilir ve ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

2.Tahıl ve Baklagiller

Bulgur pilavı ve pirinç pilavını birçok kedi oldukça severek yemektedir. Pilavları yaparken içine et suyu koyulması bu yiyecekleri kediler için oldukça yararlı hale getirebilir. Nohut, kuru fasulye gibi baklagilleri de kedilere gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Ancak bu yemekleri verirken içinde soğan olmamasına özen göstermelisiniz. Soğan kedilerin midesini yakabilir.

3.Yumurta

Pişmiş yumurtayı kedilere gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Yumurtanın sarısını ise hem çiğ hem pişmiş, gün aşırı olacak şekilde verebilirsiniz. Ancak yumurta akı da verilecekse belirttiğimiz gibi mutlaka pişirilmelidir.

4.Sebzeler

Sebzeler insanlarda olduğu gibi, kedilerdede sindirim ve dengeli beslenme için oldukça önemlidir. Özellikle kilolu kediler için sebze ağırlıklı öğünler sıkça tercih edilebilir. Kediler sebzeleri tek başına yiyemeyecekleri için farklı besinlerle karıştırarak verebilirsiniz. Kabak, mantar, brokoli ve karnabahar kediler için oldukça faydalı sebzelerin başında gelmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Köpeği Eğitmek İçin Pozitif Güçlendirme

5.Nişastalı Yiyecekler

Patates, makarna gibi nişastalı yiyecekler kedilere sadece pişmiş olarak verilmelidir. Kediler için oldukça iyi bir enerji kaynağı olsalarda, nişastalı besinler konusunda yine de dikkatli olunmalıdır. Çok fazla tüketilmesi kedinizde kilo sorunu yaratabilir.

6.Balık

Fosfor açısından çok zengin olan balık, kedilerin severek yediği besinlerden biridir. Hazmı oldukça kolaydır. Verilmeden önce balık kılçıkları mutlaka ayıklanmalıdır.

7.Ciğer

Yüksek besin değerine sahip ciğer, kedilerin en sevdiği yiyecektir denilebilir. Ancak mutlaka pişmiş şekilde verilmelidir. Çiğ ciğer kedilerde ishal ve tenya gibi bağırsak sorunlarına neden olmaktadır. Pişmiş ciğer de tek başına kabızlık yapabileceği için, patates ve havuç gibi sebzelerle birlikle karıştırılarak verilmelidir. Çok fazla ciğer tüketmek kediniz için zararlı olabilir, dengeli bir şekilde vermeye dikkat edilmelidir.

8.Çimen

Çimen kedilerin hazmını kolaylaştıran ama besin değeri olmayan bir yiyecektir. Kediler için mükemmel besinlerdir. Evde kendiniz yetiştirebilir ya da yoldan topladıklarınızı kedinize verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir