Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Evcil Hayvan Alerjileri

Evcil Hayvan Alerjileri

Hayvanlara ve yabani hayvanlara karşı alerji geliştirmiş olabilirsiniz ya da çocuklarınızda evcil hayvan alerjileri gelişebilir. Genellikle evcil kedi ve köpeklerde salya tükürük tüy dökme deri döküntüleri gibi kalıntılar nedeniyle alerjik reaksiyonlar gelişebilir hayvanların bu kalıntıları tozlarla karışarak alerjen adı verilen küçük partiküller halinde solunum yollarına yerleşerek etkilerini gösterebilirler. Evcil hayvan alerjileri bazı belirtiler gösterir

 

 Evcil hayvan alerjileri ve belirtileri

 

Evcil hayvanlara alerjisi olan çocuklarda ve yetişkinlerde nefes darlığı öksürük, hırıltılı şekilde  nefes alma ve alt solunum yoluna ait bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Evcil hayvan alerjisi için bu kişilerin hayvanlarla temas etmesi gerekmez aynı oda içinde kalmaları dahi bu belirtileri tetikleyebilir. Yine gözlerde kaşıntı aksırık gözlerde kızarma burun akıntısı burun tıkanıklığı gibi burun ve göz ile ilgili tepkiler ortaya çıkabilir. Biz diğer belirtiler, derideki değişimlerdir. alerjisi olan kişinin derisinde kabarıklık kaşıntı ve kızarıklık meydana gelebilir, hayvanla doğrudan veya dolaylı temastan 8 saat sonra ortaya çıkabilirler. Evcil hayvan alerjilerinden korunmak için bazı pratik yöntemler vardır.

 

Alerjiden korunmak

 

Hastanede Öncelikle immünoloji uzmanı tarafından yaptırılacak olan testler alerjinizi ortaya çıkarır. Eğer evcil hayvan alerjisi varsa yapılacak en doğru yöntem evcil hayvanı evden uzaklaştırmaktır. Böylece hayvandan gelen alerjenlerden tamamen kurtulmuş olacaksınız! Ancak evin tamamen bu partiküllerden ve kalıntılardan temizlenmesi en az 3 ay zaman alacaktır. Evcil hayvanlara karşı alerjisi olan insanların yatak odalarından kesinlikle evcil hayvan bulundurmamak gerekir. Fakat yine de hayvan beslemekte ısrar ediyorsanız bir akvaryum olarak balık beslenmeyi tercih edebilirsiniz. Balıklar, alerjisi olan bireyleri etkilemez. Ek olarak evcil hayvan beslediğiniz evinizdeki havalandırma sistemini sürekli kontrol etmeli ve düzenli olarak temizlemelisiniz. Evde beslediğiniz kedi köpek gibi evcil hayvanları her hafta yıkamanız gerekir ve bu yıkama işlemini alerjisi olan birey yapmamalıdır.  Tüylü hayvanlara alerjisi olan fakat hayvan beslemeyi çok isteyenlere kaplumbağa beslemeyi de önerebiliriz.

 

Hayvan Alerjisi Görülme Yaşı

 

Genelde 13-14 yaş çocuklarda evcil hayvan alerjisi görülebilir, bu yaşlarda alerji görülmezse bundan sonraki yıllarda da alerji ortaya çıkmaz. Evcil hayvan alerjisi astımlı çocuklarda, bronşit hastası çocuklarda daha sık görülür. Çocuklarınızda üst solunum yolu hastalıklar varsa evde tüylü hayvan beslememenizi öneririz.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM