Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1413
  %0,45
 • EURO
  6,6822
  %0,67
 • ALTIN
  326,00
  %-0,06
 • BIST
  7,9860
  %1,02
Seracılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Seracılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Seracılık ülkemizde mevsime bağlı kalmaksızın tüm yıl boyunca yapılır. Üstü örtülü suni tarım alanlarına sera denir. Seracılık ülkemizde devlet tarafından desteklenir. Seracılık faaliyeti ile tarım ürünü yeterli olmayan bölgelerde tarımsal verimlilik artar.  Seracılık ile çiftçiler yıl içinde birden fazla mahsul elde eder. Mevsime bağlı kalmaksızın her dönem mahsul alınır. Sera mahsulün kalitesini ve verimliliği arttırır. Dönemsel işgücü sorunu ortadan kaldırır. Seracılıkla yılın her zamanı istihdam sağlanmış olur.

 

Seracılık Hibe Destek Paketleri

 

Örtü altı yetiştiriciliği olarak bilinen seracılık faaliyetleri için KOSGEB ilk kez KOBİGEL 2019-01 projesi ile destek vermeye başladı. Geleneksel seracılık faaliyetleri için de farklı devlet birimleri tarafından hibe ve kredileri verilir. Örtü altı yetiştiriciliğine dair devlet destekleri; yatırım aşamasında sağlanan destekler ve işletme aşamasında sağlanan destekler olmak üzere 2 ye ayrılır. Yatırım aşamasında sağlanan destekler, daha önce örtü altı yetiştiriciliği yapmamış ilk kez faaliyet gösterecek çiftçilere verilir.

 1. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi (KKYDP); sera hibe desteği 2019 yılı sonuna kadar verilir.  Kırsal alanda tarımda istihdamı arttırmak için kadın ve genç girişimcilere öncelik verilir.
 2. Genç çiftçi projesi çerçevesinde 20 bin nüfusun altındaki yerleşim birimlerinde ikamet eden 18-41 yaş arası genç çiftçilere verilir
 3. KOSGEB KOBİGEL 2019-01 “İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştirici KOBİ’lerin desteklenmesi” proje teklif çağrısı kapsamında verilmektedir. 


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM