Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir?

Limit kontrol sistemi, bankaların kredi kartları limitlerini kontrol etmek için kullandığı bir sistemdir. Limit kontrol sistemi sayesinde müşterinin farklı bankalardan aldığı kredi kartlarının limitlerini bir araya toplamak mümkün. Sistem, bankaların kredi kartı vermeden önce müşterinin toplam kart limitini görebilmesine olanak sağlamaktadır.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK)’ nın aldığı karara göre bireylerin toplam kredi kartı limiti; eğer ilk yılları ise maaşının 2 katını, sonraki yıllar için ise 4 katını geçemez. Bu sayede birden fazla kredi kartı çıkarıp limit arttırma olayının önüne geçilmiş olur. Kısaca kaç tane kredi kartına sahip olduğunuz kart limitinizin belirlenmesi açısında artık önemli değildir. Bu sistemle baz alınan değer kişinin sahip olduğu toplam gelir ve kart limitidir.

Limit Kontrol Sistemi 8 Ekim 2013’ de yürürlüğe girdi ve uygulanmaya başladı. Sistem yürürlüğe girdiği andan itibaren kredi kartı veren tüm kurumların kart limitlerini LKS’ ye bildirmesi zorunlu hale geldi. Bu sistem ile bankaların çalışması daha kolay ve kontrollü bir hale geldi.

Kredi kartı çıkartmak için herhangi bir bankaya başvurduktan sonra başvurunuz onaylanmış bile olsa, adınıza herhangi bir kredi kartının çıkmadığını görebilirsiniz. Bu durumun sebebi genellikle LKS’ dir. Eğer toplam limitinizi doldurmuşsanız, adınıza yeni bir kart çıkarılması yasal olarak mümkün değildir. Sizden, varsa diğer kredi kartınızı veya kartlarınızı kapatmanız istenebilir. Hatta kredi notunuz yüksek olsa, ödemelerinizi düzenli ve geciktirmeden ödüyor olsanız bile kredi limitinizi arttırmanız mümkün değildir. Örneğin 2 tane kredi kartına sahip olduğunuzu ve LKS’ ye göre belirlenen kredi limitinizin 10 bin tl olduğunu, ancak sizin daha fazla limite ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Bu sebeple bankaya yeni bir kredi kartı alma ya da limitinizi yükseltme amacıyla başvurduğunuzda olumsuz cevap alırsınız. Kredi kartlarınızdan bir tanesini kapatmadan yeni bir kart veremeyeceklerini söylerler.

Kredi kartı çıkarılırken asıl olarak kişilerin gelirleri göz önünde bulundurulsa da toplam mal varlığı, eğitim düzeyi, ödeme düzeni ve performansı, yaşı, sosyal statüsü gibi borç ödeme gücüne etkisi olabilecek değerler de bankalar tarafından değerlendirilir. Ancak yine de kredi limitinizin LKS sınırları üstüne çıkması oldukça zor, genelde imkansızdır.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM