Ve Allah`tan bağışlanma dile. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa-106)

 • DOLAR
  6,0710
  %0,07
 • EURO
  6,5568
  %0,09
 • ALTIN
  312,65
  %-0,02
 • BIST
  7,8942
  %0,08
Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir?

 

Ülke içindeki genel fiyat artışına veya paranın değer kaybedip alım gücünün düşmesine enflasyon denir. Enflasyon etkisini herkes üzerinde gösterse de en fazla Merkez Bankasına sorun yaşatmaktadır. Enflasyonu basit bir örnekle açıklayabiliriz. Örneğin 4 birim parayla 2 birim ürün alınabiliyor olsun.  Aynı zamanda da 1 birim ürünün maliyeti 1.5 para olsun. Enflasyon arış gösterdiği zaman 1.5 para olan ürün maliyeti 2 birim paraya çıkar ve siz, 4 birim parayla 2 ürün yerine 1 ürün alıp 2. ürünü alamazsınız. Hem para değer kaybeder, hem de ürün maliyetleri artış göstermiş olur.

Kontrol altına alınmazsa enflasyonun yıkıcı etkileri olabilir. Örneklerine tarihte rastlanmıştır. Ekonomisi kötüye giden Almanya hükümeti, bu durumu düzeltmek için hepimizin aklına gelen para basıp ekonomiyi düzeltme yoluna gitmiştir. Ancak bu enflasyon artışı gibi daha büyük sorunlara neden olmuştur.

 

Enflasyona Neden Olan Faktörler

 

Enflasyonun sebebi farklı konular olabilir. Talep miktarının arz miktarından fazla olması sonucunda ürün fiyatları artış gösterir. Eğer yeterli kaynak sağlanıp bu durumun önüne geçilmezse uzun vadede enflasyon oluşumuna neden olabilir. Bir başka sebep de kötüye giden ekonomi sonucunda ürün maliyetleri artış göstermesi ve satış fiyatları da otomatik olarak artmasıdır. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde enflasyon artış gösterir. Paranın miktarındaki aşırı artış, değerinin düşmesine dolayısıyla da alış gücünün azalmasına neden olur ve sonucunda yine enflasyon atar.

 

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

 

Enflasyon hesaplanırken iki ayrı endeks bazında değerlendirmeler yapılıyor. Üretici fiyatları baz alınarak yapılan hesaplamaya Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE)’dir. Diğeri ise tüketici fiyatları endeksi (TÜFE)’dir. TÜFE hesaplamalarında bireylerin tükettiği bütün ürün ve hizmetler bulunur. Gıdadan sağlığa, kültürden eğlenceye varan çok geniş bir skala hesaplanır. ÜFE ise yurt içinde satılan ürün ve hizmetleri kapsar. Bu mal ve hizmetlerin vergileri eklenmeden peşin fiyatları incelenir. Bu fiyatlardaki değişimler aylık olarak kayıt altına alınır. Enflasyon hesaplamaları, ÜFE ve TÜFE verileri kullanılarak yapıldığı için bu verileler ekonomi ve finans piyasası için oldukça önem teşkil etmektedir. Her iki endeks türünde de fiyatlar düzenli ve güncel olarak kaydedilmektedir. Bu sayede genel ölçüm sonuçlarına göre bir ortalama çıkarılabilir ve kısa süreli dalgalanmalar enflasyon ölçümlerine yansımaz.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM