Bankacılıkta Yapay Zeka Çığır Açıyor

Bankacılıkta Yapay Zeka Çığır Açıyor

Yapay zekanın bankacılıkta kullanılması yeni bir gelişmedir. Teknolojinin uğradığı ve etkilediği bütün alanlar gibi bankacılık alanında da Yapay Zeka, bankaların daha fazla kar etmesi, yaş tahtaya basmamak için,  kredi borçlarını ödeyemeyecek kişilerin profillerini çıkararak bunların yapay zeka ile belirlenmesi verisine dayanıp bu kimselere Kredi vermemesi, sahtekarlıkları ortaya çıkarması, işlem ve bankacılık hizmetlerini hızlandırması, bankayı kandırmaya çalışanların profillerini çıkartıp önlem alması gibi alanlarda kullanılması gündemdedir. 

 

Yapay Zeka Bankacılık İşlemlerinde Çığır Açıyor

 

Bu alanlarda yapay zeka bankacılıkta çığır açıyor ve açmaya devam edecek. Bankaların milyonlarca müşterileri arasındaki işlemleri AI teknolojisi ile anlık olarak izleyebilmesi büyük bir kolaylık sağlıyor. AI bankalar için yeni yatırım kanalları açma, para transferlerini global ölçekte hızlandırıp ucuzlaştırmak ve üçüncü odaklardan gizli olarak bu işlemleri yapmak gibi becerileri de var. Dijital bankacılık işlemlerinin 7/24 güvenli bir şekilde sürdürülmesinin arkasına AI yapay zeka teknolojileri yatıyor.  Banka müşteri hizmetlerinin dijital asistanları, finans yönetimi hakkında karmaşık işlemleri başarılı bir şekilde üstleniyor. Acil durumlarda, bir saniye bile kaybetmeden, kredi kartını bloke etme becerisini gösteren dijital asistanlar hem müşterilerin, hem de bankanın mali güvenliğini maksimum düzeyde sağlıyorlar. Bunun temelinde AI teknolojisi var. Yapay zekaya sahip dijital asistanlar başa çıkamadıkları durumlarda, sizi insan müşteri hizmetlerine bağlayarak görevlerini yerine getiriyorlar. Bu anlamda dijital asistanlar tıkır tıkır çalışıyor.

 

Yapay Zekaya Sahip Dijital Asistanlar

 

ABD ‘de ve İngiltere’de dijital bankacılığın bel kemiği olan dijital asistanlarla tüm bankacılık hizmetlerini kısa sürede alabiliyorsunuz. Bankaların KAI tabanlı botları sayesinde, prosedürlere takılmadan uluslararası para transferini anında gerçekleştirebiliyoruz.

 

Yapay Zekalı PEPPER Öğrenmeye devam ediyor

 

Yapay zekaya sahip PEPPER, göğsünde tablet taşıyan bir android- robottur. Üretildiği andan itibaren, etkileşim yolu ile elde ettiği tüm bilgileri hafızasına alıyor, işliyor ve gün geçtikçe daha insansı davranışlar ve tepkiler gösteriyor. PEPPER şimdi HSBC bankaları için, müşteri danışmanlığı, hesap açma yönlendiricisi, kredi kartı başvuruları alma gibi işlemleri yerine getiriyor.  PEPPER şu anda çok ilkel bir android robot ama o öğrenmeye devam ediyor ve öğrendiği her bilgiyi kaybetmemek üzere saklıyor. İşin insanı aşan tarafı şu; alınan her data, kaybolmadan saklanabiliyor ve ileride kullanılabiliyor. İnsan hafızası ile kıyaslanamayacak kadar ileride…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?