Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
Sarılmanın Çocuklarda Etkisi

Sarılmanın Çocuklarda Etkisi

Annenin babanın kardeşin sarılması ona güven ve korunuyor olma hissi verir. Sıcak bir kucaklaşma, sadece çocuklar için değil büyükler için de büyülü bir etkiye sahiptir. En zorlu dönemlerde sevdiğiniz insanların size destek olduğunun bireysel göstergesidir. Sarılmak kucaklaşmak, insana olan sevgimizin ifade biçimidir. Sıcak, yumuşak ve özgün bir kucaklaşma güzel bir iletişim kanalı açar. Dokunma hissi de çocuğa güven verir, onu okşamak, sevmek ona sarılmak çocuğunuza güven verir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çocukların büyüme çağında anne-babadan ilgi ve sevgi görmemesi, ileride onun psikolojik durumunu olumsuz etkiliyor.

 

Çocuklarda, sarılma etkileri

 

 • Öncelikle çocuktaki stresi önler,
 • Çocuğun öz güvenini arttırır
 • Fiziksel olarak hastalıklara karşı direncini yükseltir

Stresli koşullar oluştuğunda insan vücudu da buna tepki gösterir,  insan vücudu adrenal korteksden, strese cevap olarak vücudun homeostazisini geri çağırır ve  kortizol adı verilen stres hormonunu salgılar. Çocuğa sarılmak, çocukta oksitosin hormonunu artırır ve vücuttaki endorfin salgılanmasını uyarır. Aynı zamanda, çocuğu kucaklama, mutluluk hormonu olan oksitosin adı verilen bir hormonun salgılanmasına yardımcı olur. Deride mevcut sinir uçlarının tahrişine dokunmak, beyni oksitosin üretmesi için uyarır. Vücuttan salgılandığında endorfinler ve oksitosin kendimizi iyi hissettirir.

Yoğun bakım ünitelerinde, bebeğe sarılmak tedavi edilen yeni doğanların sağlığını iyileştirir. Yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilen yeni doğanlarla annenin sık sık fiziksel temas etmesi, bazı çalışmalarda olumlu sonuçlara yol açıyor. Sevgi ve şefkatin, manevi etkileri var. O halde çocuklarınıza her fırsatta sevgi ile sarılın. Onları okula gönderdiğinizde, onlar okuldan geldiklerinde onlara sevgi ile sarılıp kucaklaşın. Çocuğu sevmek ve onları okşamak, yorgunluğa dahi iyi gelmektedir. Hastalıklarda çocukların dirençlerini arttırır, başarısızlık durumlarında motivasyon sağlayarak çocuğu başarıya yöneltir.

 

Çocuğa Çok Fazla Sarılmanın Zararları var mıdır?

 

Her şeyin aşırısı zararlıdır, çocuğa çok fazla yerli yersiz sarılmak onu şımartabilir. Onun disiplinli olarak yetişmesini önleyebilir. Hayat sadece beyazdan ibaret değildir, inişli ve çıkışlıdır. Bu yüzden her şeyi kararında yapmak daha iyi olacaktır. Çocuğa gerektiğinde, onun psikolojik durumuna zarar vermeden dikkatli bir şekilde ve bilinçli olarak cezalar da vermek gerekebilir. Çocuk, hatalar yaparak büyür ve doğruları öğrenir. Yaptığı her hatayı hoş görmek, onu bu hayata gerçekçi biri olarak hazırlamamak demektir.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM