Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1446
  %0,51
 • EURO
  6,6869
  %0,74
 • ALTIN
  323,68
  %-0,77
 • BIST
  7,9888
  %1,06
Pişik Nedir?

Pişik Nedir?

Bebeklerde en sık karşılaşılan sorunların başında pişik gelir. Çok ciddi bir sorun olarak görülmez ancak bebeklerin rahatsız ve huzursuz olmaları için yeterlidir. Bu sebeple önemli bir konudur. Bez kullanan bebeklere ne kadar iyi bakılırsa bakılsın bu durum bazı zamanlar kaçınılmaz olmaktadır.

 

Pişik Nedir?

 

Pişik, bebeklerin cildinde meydana gelen ve oldukça acı verici olabilen bir cilt problemidir. Kabarık olan bir kızarıklık şeklinde gözlenen pişik; bebeklerin genellikle karın, kasık ve popolarında meydana gelir. Pişik oluşmasında en sık neden olan şey bezde uzun süredir beklemekte olan idrardır. Eğer bebeklerin bezleri zamanında değiştirilmezse ve bebekler o bezlerle uzun süre vakit geçirirlerse pişik kaçınılmaz hale gelir. Özellikle sıcak havalarda pişik daha kolay oluşur. Çünkü pişiğe neden olan bakteriler sıcak ve nemli ortamlarda çok hızlı bir şekilde üremektedirler.  Oldukça hassas olan bebek ciltleri, bu durum karşısında kolayca tahriş olabilmektedir.

Ayrıca ishal, mantarlar, emziren annenin antibiyotik kullanması, ve yeni başlanan ek gıdalar da pişiğe neden olan faktörlerin başında gelir. Çeşitli alerjiler de pişiğe neden olabilmektedir.

 

Pişiğe Ne İyi Gelir?

 

Bebeğiniz pişik olduğu zaman doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuz pişiğin iyileşmesi için çeşitli kremler veya merhemeler yazacaktır. Bunlar pişiğin iyileşmesini sağlar. Bunların yanında sizin de uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Zeytinyağı, badem yağı ya da E vitamini yağının pişiğe iyi geldiği bilinmektedir. Ciltte pişiğe neden olan fazla nemi almak için ise mısır nişastası kullanılanılabilir. Mısır nişastası fazla nemi hızlıca emecektir. Kızarık yerlere hindistan cevizi yağı veya balık yağı sürmek, kızarıklıkların geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca bebeğinizin cildini yumuşatarak tahriş olmasını engeller. Vazelin ya da çinko içerikli krem de pişiği geçirmeye ve bebeği rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Doktorunuzun önerisi dışında kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

 

Pişik İçin Alıncak Önlemler

 

Bebeğinizin pişik olmaması için oldukça titiz davranmalısınız. Çünkü bebeklerin cildi oldukça yumuşak ve tahriş olmaya elverişlidir. Hijyen konusunu kesinlikle ciddiye almalısınız. Bebeğinizin altını sık sık kontol etmeli ve nemli olmadığından emin olmalısınız. Çok sıcak ortamlarda bebeğinizi uzun süre bulundurmamalısınız. Sıcak, pişik oluşumu için oldukça elverişli bir ortamdır.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM