Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir. (Hadis-i Şerif)

 • DOLAR
  6,1413
  %0,45
 • EURO
  6,6822
  %0,67
 • ALTIN
  326,00
  %-0,06
 • BIST
  7,9860
  %1,02
Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu

Aşırı aktif hareketlerde bulunan Hiperaktif çocuklar hiçbir sebep olmadan sürekli hareket ederler ve yaramazlık yaparlar. Oyuncaklarına dahi uzun süreli konsantre olamazlar bir görevi yerine getirmediklerinde hemen sinirlenirler. Bu tür çocuklar sınıfta pek özenli değildirler arkadaşlarını sürekli rahatsız ederler ve hiçbir disipline uyum göstermezler. Çocukların bu davranışı [hiperemotif] olarak adlandırılır. Çocukların ruh halleri sürekli değişmektedir geceleri uykuya dalmakta zorlanırlar bu nedenle uyku düzensizliği vardır.

 

Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu Neden Olur?

 

Çocuklarda bu aşırı hareketliliğin ya da bu rahatsızlığın kesin nedeni ortaya çıkarılmamıştır ama bazı psikolojik sorunlara neden olan ailevi problemlere dayandırılmaktadır. Bazen doğumdaki zorluklar ya da genetik faktörler söz konusu edilir. Doktorlar psikolojik bir değerlendirme yaparak hiperaktivite bozukluğunun ortaya çıkarmaya çalışırlar, bunu yapmak için özel olarak tasarlanmış [conners anketi] adı verilen bir test uygularlar. Çocuklarında hiperaktivite sorunu olan ailelerin çocuklarına yaklaşımı biraz daha özel olmak zorunda! Örneğin günlük hayatını düzenleme yemek, oyun, fiziksel aktivite, okul uyku gibi durumlarda ideal çizgi yakalamaya çalışmaları gerekir. Çocuğun başarabileceği basit görevler verilir çünkü çocuk bir görevi başaramadığında aşırı şekilde sinirlenebilir. Çocuk ile aile arasındaki güvenin restorasyonu için çocukla ile arasında sıkı bir iletişim olması gerekir çocuğa, fazla enerjisini atması için fiziksel aktivite Spor programları düzenlenmelidir. Anne babanın hiperaktivite rahatsızlığını internet üzerinden ya da kitapları okuyarak bilgi sahibi olması gerekir. Bu tür çocuklara kesinlikle hiperaktiviteyi azaltacak ilaçlar verilmemesi tavsiye edilir

 

Tedavi Yaklaşımı

 

Çocukların tedavi edilmesinde, öncelikle psikoterapötik bir yaklaşım söz konusu olacaktır. Uzmanlar bilişsel ve davranışçı psikoterapi uygulayacaklar. Bu terapide ilaç tedavisi yoktur ve bu Tedavinin hiperaktif çocuklarda başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu çocukların hafızalarını geliştirmek, zamanı daha verimli kullanmalarını sağlamak, kendilerini daha iyi organize etmelerine yardımcı olmak birinci aşamadır. Klasik psikoterapinin diğer aşaması ise altta yatan problemleri ortaya çıkarmak için uygulanan bazı yöntemler içermektedir. İyi konuşma terapisti bu tedaviye katılarak durumu ortaya çıkarırlar. İlaç tedavisi ise en ağır ve İflah olmaz vakalar için düşünülebilir. Bu da 6 yaş üzerindeki Çocuklar da mümkün olabilirSosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM